ZDROWIE

Covid Delta – co warto wiedzieć?

Autor Wiktoria

Od ponad roku zmagamy się z wieloma problemami spowodowanymi przez pandemię SARS-CoV-2. Od jakiegoś czasu media informują o nowej mutacji “delta”, która budzi szczególną obawę Światowej Organizacji Zdrowia, ponieważ posiada wiele odbiegających cech od znanego nam wcześniej koronawirusa. W artykule zebraliśmy najświeższe informacje na temat wariantu Covid Delta, o których warto wiedzieć.

Co wiemy o wariancie Delta?

Według oficjalnego nazewnictwa Covid Delta jest indyjską odmianą koronawirusa. Posiada już trzy mutacje, z czego jedna z nich znana jest też w wariancie brazylijskim oraz południowoafrykańskim, a druga kalifornijskim. Dosyć istotną informacją jest, że nadal nie do końca wiadomo, czy osoby zaszczepione mogą się nim zarazić. Mutacje spowodowały, że wariant Delta może pokonać przeciwciała wytworzone przez osoby, które przeszły już koronawirusa w ubiegłym roku. Co więcej, jest także bardziej zaraźliwy niż wcześniej znane mutacje. Nie ma jednak jeszcze oficjalnych danych, które informowałyby o powodowaniu wyższej śmiertelności.

Jakie są objawy wariantu Delta?

Covid Delta łatwo pomylić z przeziębieniem i zbagatelizować. Wysoka gorączka, męczący kaszel oraz częściowa lub całkowita utrata węchu i smaku to podstawowe objawy. Zwykle utrzymują się do dwóch tygodni i pojawiają we wczesnym etapie zakażenia. Gorączka, jedna z najczęstszych dolegliwości, może nie wystąpić wcale, lub później niż reszta. Dodatkowo mutacja powoduje ból gardła, głowy, katar, wysypkę, czy rozstrój żołądka. Często spotykane są również mdłości, biegunka, wymioty. Objawem Covida Delta jest też suchość w ustach i zaczerwienione oczy.

Fakt, że wirusy mutują to nic zaskakującego, a co za tym idzie również zmieniają się dolegliwości zakażonych. Wariant Delta jest odpowiedzialny za niespotykane we wcześniejszych mutacjach objawy takie jak zaburzenia słuchu, ciężkie zapalenie migdałków, dolegliwości gastryczne, a nawet zakrzepy krwi. Te ostatnie mogą doprowadzić do obumarcia tkanki i gangreny, przez co występuje ryzyko przymusowej amputacji palców, czy nawet kończyn.

Leczenie Covid Delta

Lekarze zalecają osobom cierpiącym na Covid Delta leczenie standardowymi metodami, jakie zazwyczaj wykorzystuje się przy problemach gastrycznych. Należy pamiętać o nawadnianiu, przyjmowaniu elektrolitów, a także leków przeciwhistaminowych. Utrzymanie dobrego poziomu nawodnienia przy problemach żołądkowych jest kluczowe do przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia. Lekarze nie zalecają również stosowania antybiotyków w przypadku zakażeń koronawirusem. 

Covid Delta w liczbach

Według czerwcowych szacowań Covid Delta zakaził ponad 96 procent mieszkańców Wielkiej Brytanii. Dwie trzecie z nich to osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie. W Polsce natomiast wariant Delta odpowiada chwilowo za ok. 200 zakażeń. Mutacja wirusa przyczyniła się do powrotu obostrzeń w Izraelu, gdyż ok. 30 procent zakażeń to osoby niezaszczepione. Lekarze wypowiadają się na temat objawów wariantu Delta jako odmiennych niż wirusa z Wuhan, dlatego część zakażonych początkowo je bagatelizuje ze względu na ich podobieństwo do przeziębienia. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x