PORADY

Czy auto na gaz ma ciągle sens?

Instalacja gazowa w samochodzie - Czy auto na gaz ma ciągle sens

Wydaje się, że auto na gaz to wciąż doskonały pomysł, by zaoszczędzić na kosztach podróżowania samochodem. Czy i komu opłaca się to najbardziej?

To, czy auto na gaz się opłaca, czy nie, wydaje się bezdyskusyjne. W końcu za litr gazu, wciąż zapłacisz ponad połowę mniej, niż za litr benzyny, czy ropy. Nad czym więc się tu zastanawiać? Otóż nie zawsze zmiana paliwa, przyniesie ci takie korzyści, jakich się spodziewasz. Od czego zależy opłacalność tej inwestycji?

Auto na gaz – czy mogę na tym zaoszczędzić?

Zaleta instalacji gazowej jest jedna: oszczędność przy tankowaniu. Kilkanaście lat temu, gdy normy emisji spalin, nie były tak wyśrubowane, dodatkowym argumentem, przemawiającym za przejściem na gaz, była ochrona środowiska. Dziś wiadomo, że auta na gaz trują środowisko i to całkiem mocno. Dla większości posiadaczy samochodów z instalacją gazową i tak nie ma to większego znaczenia bo liczą się przede wszystkim pieniądze, które mogą zaoszczędzić. Czy jednak każdy? A jeśli tak, to kto może zaoszczędzić najwięcej?

Wielkość ma znaczenie. I wiek.

To dwa istotne elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz jeździć na gaz.

Pojemność silnika

Chodzi przede wszystkim o to, jak duży silnik jest w twoim samochodzie. Jego pojemność wpływa bowiem na ilość spalanej benzyny, więc w przypadku przejścia na gaz, możesz całkiem sporo zaoszczędzić.

Rocznik samochodu

Druga ważna sprawa, to rocznik samochodu i samej instalacji gazowej. Kupując auto z wielotysięcznym przebiegiem, z czego większość czasu zasilany był on gazem, musisz się liczyć z koniecznością poniesienia wydatków na remont. W dużej mierze, zależy to od poprzedniego właściciela. Jeśli chcąc zaoszczędzić, jeździł na bardzo ubogiej mieszance, mógł wpłynąć na stopień zużycia głowicy silnika i zaworów. Im bardziej zubożona mieszkanka, by wyższa jest temperatura w komorach spalania.

Wniosek

Mając na uwadze te dwie istotne kwestie, wydaje się, że najrozsądniej byłoby kupić samochód z większym silnikiem, z fabrycznie montowaną instalacją gazową, albo zlecić jej instalację w autoryzowanym serwisie.

W trasie, czy tylko po mieście?

Jeśli na co dzień, poruszasz się głównie po mieście i to w ramach kilku najbliższych ulic, na zwrot z inwestycji, możesz poczekać bardzo długo.

Koszt dodatkowy

Osoby, które marzą o tego typu zasilaniu, skupiają się głównie na kosztach paliwa. Zapominają jednak, że sama instalacja gazowa, nie należy do najtańszych i jej koszt musi być wliczony w całość inwestycji. Do tego, wyższe koszty badań technicznych oraz dodatkowe przeglądy instalacji gazowej co 15-30 tys. kilometrów i suma robi się całkiem spora. By inwestycja się zwróciła, potrzeba czasu, a ten jest tym dłuższy, im krótsze dystanse pokonujesz na co dzień.

Nie tylko za gaz musisz zapłacić

By jeszcze bardziej skłonić się do dobrego przemyślenia swojej decyzji, dodamy, że jeżdżąc tylko w mieście, musisz doliczyć koszt paliwa, potrzebnego do rozruchu. Zaleca się bowiem, by przełączenie na gaz następowało dopiero po osiągnięciu odpowiedniej temperatury silnika.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 1 Średnio: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x