PORADY

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku

czy beagle nadaje się do mieszkania w blokach
Autor O!

Czy beagle nadaje się do mieszkania w bloku – tak. Ważniejsze jednak, żeby nadawał się do życia z Tobą a Ty z nim.

Beagle (bigiel) to psiak, który swoim gabarytem idealnie nadaje się do mieszkania w blokach. Należy do psów razy średniej. Dorosłe beagle mają około 40cm. w kłębie (dla wyobrażenia – jest do połowy łydki człowieka o wzroście około 1,7m). Jest kompaktowy, ale silny, jak mówi słusznie nasz znajomy – „gęsty” 🙂
To co o samej rasie warto wiedzieć na skróty oczywiści w wiki.

Jako posiadacz beagle’a, który mieszka w bloku i to w towarzystwie 2 kotów mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jak najbardziej nadaje się do życia w takim świecie.

Nasza suczka jest już 1,5 rocznym psiakiem, więc trochę z jej dziecięcego życia już za nami. Jest cudownym towarzyszem, przyjacielem, członkiem naszej rodziny. Jest tak samo urocza, jak i uparta (choć wiekiem coraz mniej).

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku


To, o co najczęściej jesteśmy pytani, jako posiadacze beagla:

Czy to prawda, że beagle niszczą?

Tak, ale wszystko zależy od osobnika (osobniczki). Nie można generalizować. Nasza suczka nie niszczyła nigdy nic z premedytacją, czy robiąc na złość. Ma własny charakter, jest uparciuchem, ale nie jest złośliwa. Ze zniszczeń: rogi kilku ścian – kiedy miała około 4-5 miesięcy to się w nie wgryzła, głębokość taka, że widać kątowniki metalowe. Podłoga – to „już grubo”, ale to nie wina psa – sikała na matę a czasami na pogranicze maty i podłogi. Nasza podłoga ma akurat takie frezy łączące, które tworzą rowki – no i tak po którejś nocy, kiedy plama była poza matą podłoga spuchła…

Kilka narożników z listew przypodłogowych, które wpadły w szpony bestii zostało zniekształconych. Nitki wyciągnięte w chodniczkach, nadgryziona mata sportowa. Z uporem maniaka kradnie buty, ale traktuje je jak trofeum i ucieka z nimi – nie zjada. Taki domowy psotnik, który nadaje się do mieszkania w bloku.
To co najważniejsze – beagle „nie są złe, robią tylko czasami złe rzeczy 🙂„.

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku

Czy beagle nadaje się do mieszkania w bloku – jak ułożyć beagla?

Konsekwencją! Chodziliśmy z naszą psinką do psiego przedszkola, potem na kurs posłuszeństwa. To naprawdę pomaga. Uważam, że szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu psa jest wskazane. Tak naprawdę, to właściciel uczy się jak postępować z psem. Komendy posłuszeństwa: noga, siad, waruj, stój, zostań , przywołanie – to na pewno olbrzymie korzyści, które Twój pies opanuje (zakładając, że ćwiczysz je z nim również sam).

Czy beagle są uparte?

Taak, zdecydowanie. Gdy nasza suczka miała 3-4 miesiące zasadniczo chodziłyśmy tam , gdzie ona chciała,a albo siadała na chodniku i nie szła w ogóle – bo nie. Potem było już tylko lepiej. Zawsze chodzimy z nagrodą, jako elementem małego przekupstwa, czy motywacji, żeby lepiej zabrzmiało. Upór dobrym smaczkiem da się pokonać 🙂 choć nie jest to łatwe.
No raczej nie:). Może są takie osobniki, ale nasza należy do tej grupy, która dyskutuje. Z wiekiem jest lepiej, mam wrażenie, że teraz dopiero kiedy ma 1,5 roku świadomie rozumie co do niej mówimy i czego oczekujemy. Potrafi czekać, być cierpliwą, ale cały czas ją tego uczymy i pracujemy wspólnie nad tym aby nawyk ten miała wypracowany.

Czy beagle są uparte

Czy z beaglem trzeba „długo spacerować”

To też trudne pytanie, bo to zależy. To na pewno psy aktywne, lubiące wolność. Jeżeli mieszkają w domu z ogrodem to na pewno są mega szczęśliwe. Świat zapachów, obwąchiwania to to, czym najbardziej delektują się na spacerach. Lubią biegać, lubią się bawić. Kiedy jednak jakiś zapach je zainteresuje – jest zdecydowanie ważniejszy od wszystkiego dookoła, nawet najlepsza zabawa staje się nieważna. Wydaje mi się, że najważniejsza jest nie ilość, a jakość czasu spędzanego z psem.
Łączny czas naszego psa w skali dnia poza domem to około1,5-2,5h. Jeśli czas nam pozwala to oczywiście więcej. Staramy się aby faktycznie ten czas podzielić na aktywny i wąchający:). W weekendy staramy się poświęcić jej więcej czasu w terenie.

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku? Jak funkcjonują w mieszkaniu

Pracujemy w domu, więc mamy na oku cały czas naszego pupila. Zatem spokojnie mogę stwierdzić, że beagle nadają się do mieszkania w bloku. Nie są duże, ale są skoczne. Są też mega taktykami w sztuce zdobywania posiłku. Niepostrzeżenie coś znika z blatu:)
W mieszkaniu potrzebują zarówno odpoczynku, ale i zabawy. Całkiem dobrze bilansują ten czas. bawimy się linami, piłeczkami, zabawy w aport, zostaw, albo po prostu szarpanie liny. Uwielbiają zabawki logiczne, maty węchowe, kong, poroże do gryzienia. Jest mnóstwo zabawek, czy przysmaków, które nasza psinka uwielbia. Dają jej frajdę w zabawie przyjemność, zmęczenie ale i uspakajają.
Uwielbia swoją klatkę kennlową. To jej pokój, kiedy ma nas dosyć, albo po prostu chce gdzieś spokojnie wypocząć idzie właśnie tam. Słyszałam nieraz głosy oburzenia, że pies ma klatkę, nie rozumiem do tej pory czemu. To jej miejsce, które lubi, do którego może wejść w każdej chwili i wyjść.

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku

Czy beagle nadają się do mieszkania w bloku – co z sierścią?

„Beagle w dom – sierść w dom”. Jest jej masa, to małe, wredne trójkolorowe (bo mamy beagla trikolor) krótkie włoski, które są wszędzie. Wbijają się w kanapę, dywan, osiadają na ubraniach. Pięknie otulają deski podłogi swoim ciepłem. Są wkurzające, ale taki urok. Odkurzacz, rolka do ubrań na porządku dziennym.

Największa wada beagli to… zjadanie wszystkiego co się nawinie

Zjadanie wszystkiego co znajdą w trawie to zmora. Głównie dlatego, że nie wiadomo, co znajdą i czy nie jest to coś co jej zaszkodzi. Nasza psinka 2 kłapnięciami paszczy załatwia temat. Nie ma opcji, żeby jej coś wyciągnąć z paszczy skoro sobie właśnie zjada. Dlatego chodzimy za nią krok w krok skanując teren.

Beagle pilnujący jedzenia

Podsumowując, jeżeli nie wiesz, jaki pies będzie odpowiedni dla Ciebie to zwróć uwagę nie tylko na wielkość, ale przede wszystkim na wasze wspólne DNA. Czy beagle nadaje się do mieszkania w bloku – tak. Ważniejsze jednak, żeby nadawał się do życia z Tobą a Ty z nim.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x