FINANSE PORADY

Czy dawać dziecku kieszonkowe?

Dając kieszonkowe musicie porozmawiać o jasnych zasadach. Warto ustalić wysokość kwoty – dobierając ją do wieku dziecka i kondycji finansowej rodziny.

Kieszonkowe dla dziecka. Dawać dziecku kieszonkowe czy nie czy nie? Wy też macie ten dylemat? Przecież w miarę możliwości kupujecie mu wszystkie niezbędne rzeczy. Czy kieszonkowe dla dziecka jest zatem potrzebne? Jak podejść do tematu? Jeśli dawać, to jak często i ile? Zanim się zdecydujemy czy dawać dziecku kieszonkowe, warto zastanowić się nad argumentami za i przeciw.

Dawać dziecku kieszonkowe-dlaczego warto?

Kieszonkowe uczy samodzielnego dysponowania pieniędzmi. Dziecko może od razu wydać otrzymane pieniądze lub odkładać do skarbonki. Dzięki kieszonkowemu dziecko zaczyna rozumieć wartość pieniądza. Uczy się jak planować wydatki. Własne pieniądze uczą jak dokonywać wyborów. Dając kieszonkowe możemy nauczyć naszą pociechę oszczędności i cierpliwości. Będzie musiało samo zdecydować na co chce odkładać i jak długo, żeby kupić upragnioną rzecz.

Kieszonkowe uczy wytrwałości

Dawanie kieszonkowego pozwala na naukę wytrwałości w dążeniu do celu, gdy dziecko musi zebrać odpowiednią kwotę. Może też pomóc mu być odpowiedzialnym i bardziej szanować rzeczy, które posiada. Dwa razy się zastanowi zanim lekkomyślnie zepsuje swoją zabawkę, bo będzie wiedzieć ile wyrzeczeń kosztował je ten zakup. Dzięki kieszonkowemu dziecko może również podszkolić umiejętność liczenia.

Kieszonkowe – dlaczego nie warto?

To rodzice są odpowiedzialni za zaspokajanie podstawowych potrzeb dzieci. To ich obowiązkiem powinno być kupowanie zabawek czy słodyczy. Decydując się na kieszonkowe ryzykujemy, że dziecko będzie za nie kupowało rzeczy bez wartości lub wręcz szkodliwe. Dziecko może marnować pieniądze, co będzie prowadzić do ingerencji ze strony rodziców i czasami też pewnie konfliktów. Kieszonkowe może nastręczyć dylematu, co mają kupić rodzice, a za co płaci samo dziecko. Kiedy i jakie rzeczy kupuje rodzic, a jakie dziecko? Tutaj ważne jest abyście ustalili jasne zasady zarządzania kieszonkowym.

czy dawać dziecku kieszonkowe

Utrata kieszonkowego jako kara

Wstrzymanie wypłaty kieszonkowego w ramach kary może być demotywujące.
Płacenie dziecku za dobre zachowanie, czy oceny nie motywuje ani do dobrego zachowania, ani do uczenia się. Dawanie kieszonkowego może wyzwolić w dziecku postawę roszczeniową, że mu się należy i ciężko może mu być zrozumieć, jeśli chwilowo kieszonkowe zostanie wstrzymane chociażby ze względu na trudniejszą sytuację materialna rodziców.

Dawać kieszonkowe czy nie?


Jeśli zdecydujecie się na dawanie kieszonkowego, musicie pamiętać, ze na tym wasza rola jako rodzica się nie kończy. Dziecko samo przez się nie nauczy gospodarności i samodzielności. Trzeba jeszcze wiele rozmawiać i tłumaczyć. Uważajcie też, żeby pieniądze nie stały się rekompensatą za Wasz brak czasu.

Dawać dziecku kieszonkowe na jasnych zasadach


Dając kieszonkowe musicie porozmawiać o jasnych zasadach. Warto ustalić wysokość kwoty – dobierając ją do wieku dziecka i kondycji finansowej rodziny. Kwota nie może być zbyt duża jeśli chcemy je nauczyć oszczędności. Jeśli będzie mogło kupić wszystko, nie nauczy się gospodarności. Warto tez wyznaczyć termin wypłaty kieszonkowego jak i jego przeznaczenie.


Bez względu na wybraną przez was opcje warto pamiętać, ze dzieciaki uczą się od nas i nic im nie umyka. Warto więc robiąc z dzieckiem zakupy tłumaczyć dlaczego kupujecie takie, a nie inne produkty i jak planujecie większe wydatki.

0 0 votes
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] klasycznych kantorów. Do korzystania z usługi wystarczy założyć konto i wpłacić na nie określoną sumę pieniędzy. Następnie z powodzeniem możemy dokonać płatności odpowiedniej kryptowaluty. Warto przy tym […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x