DOM

Jak zadbać o wrzosy w domu

jak zadbać o wrzosy w doniczce
Autor O!

Jesień to czas królowania wrzosów? Jak zadbać o wrzosy w domu, żeby swoim pięknym wyglądem cieszyły nas jak najdłużej.

Jesień to czas królowania wrzosów? Jak zadbać o wrzosy w domu, żeby swoim pięknym wyglądem cieszyły nas jak najdłużej. To co ważne, to zwróć uwagę, jakie wrzosy kupujesz, nie tylko cena tutaj powinna mieć znaczenie(chyba, że traktujesz je jako „szybką ozdobę” i łatwo się z nim pożegnasz). Jeśli jednak jesteś gotowy opiekować się nimi dłużej – zainwestuj i wybierz taki, który „ma szansę przetrwać”.
Zwróć uwagę czy kupujesz wrzos (Calluna)czy wrzosiec(Erica). Na pozór bardzo podobne do siebie, różnią się wyglądem liści, odpornością na temperatury, terminem kwitnięcia, szatą kolorystyczną. Kwiaty wrzosu występują w kolorach: różowym, lawendowym, białym, purpurowym, ametystowym, fioletowym i czerwonym. Liście wrzosów są łuskowate, rosną pod kątem na łodydze. Kwiaty wrzosu mają kształt kielichów. Wrzośce natomiast mają liście wyglądające jak igiełki, rosną prosto względem łodygi. Kwiaty wrzośców mają kształt dzbanuszków. Jeżeli na pewno chcesz kupić wrzosy sprawdź dokładnie ich etykietę albo zwróć uwagę na wygląd – teraz wiesz czym się różnią 🙂
Wrzosy kwitną od połowy lata do późnej jesieni

jak dbać o wrzos w doniczce

Jak zadbać o wrzosy w doniczkach

Jako ciekawostka – nazwa naukowa wrzosów- Calluna Vulgaris pochodzi od greckiego słowa „Kallune”, które oznaczającego czyszczenie lub szczotkowanie. Gałązki wrzosów używane były do robienia mioteł. Zatem, jeżeli nie chcesz, aby Twój wrzos właśnie do tego szybko posłużył zwróć uwagę na kilka ważnych elementów w dbałości o niego. Lubi temperaturę między 11-21 stopni, więc domowe warunki są dla niego idealne:). Pamiętaj jednak, że nie lubi przeciągów.

Zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie

Wrzosy w doniczce lubią światło. Jak zadbać o wrzosy w domu? Zaplanuj im takie miejsce, w którym światła będą miały naprawdę dużo(około 6 godzin pełnego słońca dziennie). Zdrowy wrzos ma liście o głębokiej zielonej barwie (obserwuj je a będziesz wiedział w jakiej kondycji jest twoja roślina).

Podlewanie wrzosów raz w tygodniu

Wrzosy w doniczce powinny mieć stałe nasączenie gleby. Dbaj o to aby nie wyschła całkowicie(może to doprowadzić do zaburzenia flory). Jeśli widzisz, czy czujesz pod palcami, że góra jest sucha – podlej ją, ale nie przelej. Zwracaj też uwagę aby wodę lać bezpośrednio na glebę, nie polewać natomiast samej rośliny. Dorosłe wrzosy doniczkowe potrzebują około 3-5 cm. nasycenia wodą gleby. Ważne aby nie doprowadzić do ich przelania bo system korzeniowy zgnije.
Różnica w nawodnieniu a wilgotności. Warto też pamiętać, że wrzosy nie lubią wysokiej wilgotności – powietrza. Aby roślina czuła się komfortowo staraj się utrzymywać wilgotność w domu na stosunkowo niskim poziomie!

jak zadbać o wrzosy w domu

Odpowiednia gleba – czyli jak zadbać o wrzosy w domu

Wrzosy lubią kwaśną glebę o pH ok. 4,5-6 . Ten wrzos, który kupisz zapewne będzie taką właśnie miał. Ważne jest, żebyś wiedział jakich warunków glebowych potrzebuje, gdy będziesz go przesadzał do innej donicy. Może to być gotowa mieszanka zakupiona w sklepie(dla amatorów ogrodnictwa to zdecydowanie prostszy wybór) albo też możesz przygotować mix we własnym zakresie. Jak zadbać o wrzosy w domu? m.in. przygotowując własną mieszankę glebową. Skład: połowa (50%) mchu torfowego, 20% perlitu i po 10% ziemi ogrodowej, piasku i kompostu. Dobrze sprawdzają się również gleby gliniaste.

Jak przesadzić wrzosy w doniczce?

Twój wrzos po jakimś czasie może wymagać przesadzenia. Zapewne kilka miesięcy po zakupie (z uwagi na ciasną przestrzeń donicy sklepowej).
Powodem do przesadzenia wrzosu do innej donicy może być po prostu także niewłaściwa gleba, albo też konieczność nadania jej nowego życia. Generalnie, jeżeli z rośliną nie dzieje się nic niepokojącego – przesadza się wrzosy raz na 2 lata.

Przesadzając wrzos do większej donicy zadbaj o to aby donica miała odpowiedni system drenażowy do odprowadzania wody. Posadź je w dużej, szerokiej doniczce większej niż dotychczasowa, na takiej samej wysokości, jak rosła poprzednio, tak aby bryła korzeniowa była na poziomie powierzchni gleby i ni została naruszona. Ziemię dookoła utwardź i na końcu podlej.

Jak zadbać o wrzosy w doniczkach

Jak zadbać o wrzosy w doniczce? co powinno Cię zaniepokoić

Kiedy Twój wrzos zaczyna:

  • mieć brązowe liście
  • żółte liście
  • opadające liście
  • białe plamy na liściach
    wiedz, że coś się dzieje i powinieneś zweryfikować (czy nie ma pasożytów, nie jest przelana, stoi we właściwym miejscu, czy nie ma za ciasnej donicy …

Pewnie jak każdy domorosły ogrodnik możesz popełnić błędy w uprawie wrzosu. Spróbuj skorzystać z naszych porad a będziesz cieszył się pięknem tej rośliny przez kilka lat.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x