ZDROWIE

Jakie są fazy alkoholizmu i jak przerwać ten cykl?

Alkoholikiem człowiek nie staje się z dnia na dzień, jest to stopniowy proces trwający przez dłuższy czas w konsekwencji prowadzący do poważnej choroby.
Wymienić można trzy podkategorie alkoholizmu: łagodny, umiarkowany i ciężki. 
Alkoholizm przebiega w kilku fazach. Są to zarówno etapy, w których stan pacjenta się pogarsza ale i momenty w których wykazuje oznaki zdrowienia.
Uzależnienie od alkoholu może się rozwijać. Chory popada w błędne koło, jeżeli w porę nie otrzyma pomocy.

Dlatego bardzo ważne jest, aby osoba uzależniona znalazła i otrzymała profesjonalne wsparcie, które pomoże jej wyrwać się z nałogu. Teorię choroby alkoholowej w ujęciu etapowym – faz, jako pierwszy zaprezentował już w latach pięćdziesiątych fizjolog i badacz alkoholizmu E. Morton Jellinek stworzył tzw. Krzywą Jellinka, która przedstawia typowe fazy choroby i zdrowienia, z późniejszymi modyfikacjami psychiatry Maxa Glatta)

Fazy alkoholizmu

Być może już to wiesz. A może pierwszy raz trafiłeś na ta informację, ale proces uzależnienia od alkoholu można podzielić na kilka faz.

Jakie są fazy alkoholizmu i czemu nie każdy ma tego świadomość?

#1 – faza wstępna (przed-alkoholowa)

Na tym etapie występuje sięganie po alkohol dla lepszego samopoczucia, jako sposób poradzenia sobie z lękiem, stresem. Pozornie niewinne zachowanie, które jednak przeradza się powoli w nawyk. Czasami traktujemy to jak pewnego rodzaju rytuał a nawet hobby. Człowiek zachowuje jednak kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu.  Zwiększona  tolerancja i częstotliwość przyjmowania alkoholu powinny być już niepokojącym sygnałem

#2 – faza wczesnego alkoholika (ostrzegawcza)

To stan, w którym alkoholik zaczyna pić już regularnie, szuka pretekstów do napicia się. Pije, żeby załagodzić stres, samotność – pije żeby poczuć się dobrze. Zaczyna pić także po to aby załagodzić skutki kaca. W tej fazie alkoholik stosuje metodę wyparcia, nie dopuszcza myśli, że ma problem, choć pojawiają się u niego pierwsze symptomy zaniku pamięci po wypiciu dużych dawek alkoholu.

#3 – faza ostra (krytyczna)

W tym stadium chory przestaje już kontrolować ilość spożywanego alkoholu, jest na ciągłym głodzie alkoholowym. Na tym etapie odczuwa już problemy fizyczne jak i psychiczne (zaczyna reagować agresją, za swój problem winą obarcza otoczenie). Fazy alkoholizmu następują cyklicznie. Tutaj już zdecydowanie warto podejmować działanie.
W tej fazie choroby wiele osób nie jest w stanie utrzymać pracy i wieść normalne życie zgodne z utartym stylem. Mogą doświadczać depresji lub lęku w wyniku spożywania alkoholu.  Często wykazują mniejsze pragnienie lub motywację do dbania o higienę lub wygląd. Chory odczuwa potrzebę ciągłego uzupełniania poziomu alkoholu w organizmie.

#4 – faza późny alkoholik (faza przewlekła, utrata kontroli)

Spóźnieni alkoholicy będą pić bez względu na konsekwencje. Picie jest dla nich wszystkim co ważne. Chory wpada w ciągi alkoholowe, pije kilka dni, konsekwencje w ogóle nie mają znaczenia. Na tym etapie ma już najczęściej poważne problemy zdrowotne. Wymaga specjalistycznej opieki medycznej i detoksykacji alkoholowej pod kontrolą medyczną

Alkohol zabija! – zrób krok nim będzie za późno

Długofalowe skutki nadużywania alkoholu są niebezpieczne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego osoby uzależnianej mogąc prowadzić di jej śmierci. Wpływają również na zdrowie rodziny i bliskich osoby uzależnionej.

Skutki bezpośrednie nadużywania alkoholu

Alkohol powoduje między innymi:

  • uszkodzenie wątroby (marskość)
  • uszkodzenia trzustki (zapalenie)
  • trwałe zmiany w mózgu
  • uszkodzenie serca
  • nowotwory

Uzależniona osoba odczuwa nie tylko utratę zdrowia fizycznego. Pojawiają się także poważne problemy ze zdrowiem psychicznym. Alkoholizm zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych jak: stany lekowe, depresja, problemy z koncentracją, pamięcią.

Na szukanie pomocy nigdy nie jest za późno

Fazy alkoholizmu są częściowo odwracalne. Nigdy nie jest za późno na pomoc

Osoba uzależniona i jej bliscy powinni mieć świadomość, że alkoholizm jest chorobą uleczalną. To ciężka praca samego chorego, jego otoczenia, ale możliwa do wykonania i dająca efekty. Część zmian, które mogły zajść w organizmie chorego jest nieodwracalna (problemy z nerkami, wątrobą, zmiany w mózgu), wiele z nich można jednak nadal powstrzymać. Fazy alkoholizmu to pewien schemat. Warto o tym pamiętać i się zatrzymać. Tylko fachowa pomoc może sprostać temu trudnemu zadaniu.

Powrót chorego do zdrowia jest kwestią bardzo indywidualną, każdy pacjent musi mieć spersonalizowany plan leczenia uwzględniający jego historię choroby.

Detoks alkoholowy pod kontrolą lekarzy – tak to robi Detoks Fenix

Fazy alkoholizmu i kroki w drugą stronę

Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem, który powinien zostać podjęty w przypadku leczenia alkoholizmu. Głównym zadaniem detoksu alkoholowego  jest leczenie niebezpiecznych objawów, które występują podczas Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Nie należy przeprowadzać detoksu na własną rękę, gdyż jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.
AZA powoduje m.in. zaburzenie pracy serca, psychozę, stany depresyjno-maniakalne, stany lękowe…. Pozostawienie chorego bez wsparcia lekarzy może spowodować nawet śmierć pacjenta.
Po procesie detoksykacji rozpoczyna się dalsza terapia pacjenta, która pozwoli wyjść z nałogu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x