ZDROWIE

Jesienna chandra – jak się przygotować?

Autor Wiktoria

Długotrwałe przygnębienie i poczucie beznadziejności — tym charakteryzuje się jesienna chandra. Z pewnością nie powinniśmy pozostawać bierni na jej bezkarność i nie powinniśmy przyglądać się niewzruszeni, doświadczając takich objawów. Jak pomóc sobie w momencie obniżonego nastroju w okresie jesienno-zimowym? Odpowiadamy w treści artykułu!

Dokładnie przemyśl i zaplanuj

Usiądź wygodnie i weź kartkę papieru lub jeżeli wolisz – laptopa. Stwórz plan działania, jak postępować w czasie jesiennej chandry. Im więcej nowych pomysłów wprowadzisz w życie, tym bardziej entuzjastycznie do nich podejdziesz. Jesienna chandra u niektórych osób wynika z poczucia zwolnienia i zaniechaniu aktywności, które wcześniej sprawiały nam radość. Wróć do ulubionych zajęć, a może nawet poszukaj nowego hobby? Zaplanuj także czas na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, aby nie czuć się samotnie. To z pewnością pomoże Ci przygotować się i ewentualnie lepiej znosić pojawiające się trudniejsze dni.

Postaw na aktywność!

Endorfiny są wytwarzane podczas uprawiania sportu. Aktywność fizyczna jest nie tylko sposobem na zachowanie odpowiedniej sylwetki, ale również na znaczną poprawę nastroju. Jesienna chandra zdecydowanie częściej uderza właśnie w osoby, które nie mają w swoim rozkładzie dnia i tygodnia wystarczająco dużo ruchu. Taniec, basen, rower? Możliwości jest wiele, chociaż czasem wystarczy zwykły spacer.

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności sprzed choroby. Wykonując ćwiczenia fizyczne obejmujące partie ciała, o których często zapominamy (przed przystąpieniem do ćwiczenia niektórzy ludzie nie odczuwali nigdy wcześniej mięśni, kości czy ścięgien w tym położeniu), stawiamy krok w kierunku zachowania pełnego zdrowia na długie lata. Jesienna chandra jest okazją do tego, aby zadbać o pełną sprawność ruchową.

Uzupełnij dietę w witaminy i minerały

Letni czas upoważniał do zakupu świeżych owoców i warzyw. W okresie jesiennym coraz częściej o dostęp do naturalnych witamin! Trzeba zrobić rozeznanie w zamiennikach i pozyskiwać niezbędne składniki z innych źródeł. Przetworzona forma żywności przeważnie zawiera mniej składników odżywczych w wyniku obróbki żywności, a więc procesów służących do zachowania jak najdłuższej świeżości produktu. 

Niedobór ważnych pierwiastków powoduje obniżenie nastroju, a więc jesienna chandra jest wyzwaniem dla organizmu. Nie wspominając o tym, że system odpornościowy zostaje mocno obciążony. Przeziębienie i grypa to nic przyjemnego, a przechodzenie jej rozwleka się w czasie. Przymus pozostania w mieszkaniu jest udręką dla psychiki i może wzmacniać jesienną chandrę. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta i dbanie o ogólnie dobra samopoczucie. 

W przypadku doświadczania jakichkolwiek długotrwałych stanów obniżenia nastroju warto skonsultować się z psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą. Specjalista pomoże zadbać o Twoje zdrowie psychiczne i profesjonalnie stwierdzi, czy obniżony nastrój nie wynika z innych, być może bardziej złożonych przyczyn.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x