DOM PORADY

Kiedy pomyśleć o zwierzątku dla dziecka?

Rodzice błagani są przez maluchy o kupno pieska czy kotka. Kiedy pomyśleć o zwierzaku? Mając na uwadze dobro naszego dziecka i zwierzaka 🙂

Mamo, tato ja chcę zwierzątko. Jak często z ust waszych pociech padają takie słowa? Większość małych dzieci marzy o tym, żeby posiadać pupila. Rodzice błagani są przez maluchy o kupno pieska czy kotka. Kiedy pomyśleć o zwierzaku? Mając na uwadze dobro naszego dziecka i zwierzaka 🙂

Zwierzę w domu ma swoje wady i zalety. Owszem, dzięki niemu dziecko może nauczyć się cierpliwości, opiekuńczości, systematyczności, wytrwałości i przede wszystkim odpowiedzialności, bo pupila trzeba przecież nakarmić, pielęgnować, wyprowadzić na spacer, posprzątać po nim.
Zwierzątko uczy dziecko co to znaczy współczuć, kochać, rozumieć innych, poświęcać swój czas, uwagę ale i pieniądze. Mając pupila dziecko może oswoić się z zagadnieniem rozmnażania, chorób i śmierci.

Zwierzątko dla dziecka .. czy raczej dla domu

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że dzieci szybko tracą zainteresowanie, mają problem z delikatnym wyrażaniem swoich uczuć wobec zwierzątka. Zapominają o obowiązkach w stosunku do swojego pupila i nie są zbyt cierpliwe w stosunku do nowych domowników. Inaczej do tematu podejdzie 5, 8-mio, czy 13 latek. Każdy ma już inną dojrzałość emocjonalną ale też możliwości fizyczne.
Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami. Nie oszukujmy się, kupując zwierzątko dla dziecka, my też będziemy musieli poświęcić zwierzakowi czas. Tak naprawdę to po prostu nasz nowy członek rodziny. To nas spadnie w głównej mierze obowiązek karmienia i opieki na pupilem. Trudno będzie nam 6-latka wystawić za drzwi o 6 rano z psem. Kupując żywe zwierze możemy być pewni, że i nam przybędzie obowiązków. Jeśli wiec jesteście miłośnikami zwierząt, nie wahajcie się. Dziecko czując, słysząc i widząc zaangażowanie i zachwyt rodziców, po prostu bierze z nich przykład. Uczy się od nich tolerancji, wrażliwości na cudze potrzeby, systematyczności, odpowiedzialności za drugą istotę.

zwierzątko_dla_dziecka

Zwierzątko domowe dla dziecka to musi być przemyślany wybór

Wybierając pupila nie możemy zdać się na przypadek czy kaprys naszej pociechy, ani też na naszą chwilową słabość. To musi być przemyślany wybór. Warto pamiętać, że małe zwierzęta wymagają czasu i delikatności, by się oswoić. Te większe jak psy i koty trzeba wychować, co wymaga wiedzy i dużo poświęconego czasu. Większość zwierzaków ma zęby, pazury i dzioby, którymi bronią się w razie zagrożenia lub uciekają. Niektóre mogą wyrządzać w domu szkody i generują też dodatkowy bałagan.
Postarajmy się przewidzieć, jakie są koszty utrzymania pupila i jak wygląda pielęgnacja zwierzęcia. Zanim zdecydujemy się na zwierzątko, warto poznać jego zwyczaje i wymagania.

Odwiedź schronisko dla zwierząt

Dobrym pomysłem przed podjęciem wiążącej decyzji jest dokarmianie ptaków zimą, kontakt ze zwierzętami należącymi do przyjaciół i sąsiadów czy też opieka nad zwierzakami w czasie wakacji. To pozwoli zobaczyć nam jak dziecko odnosi się do zwierząt i jak sobie z nimi radzi.

Gdy dziecko pragnie mieć psa zapisz go na wolontariat w schronisku, może opiekować się psiakami, wychodzić z nim na spacery. Dokarmiać koty. Dzięki pomocy w schronisku najłatwiej zrozumie, że zwierze to nie zachcianka chwili, tylko istota żywa, czująca – o którą należy się troszczyć.

Pamiętaj, że zwierzątko dla dziecka to wasz wspólny przyjaciel. Dlatego podejdź do tematu odpowiedzialnie, żeby go nie skrzywdzić . Nie ulegaj namowom dziecka kiedy sam nie będziesz gotowy na to, żeby współuczestniczyć w opiece nad nim.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x