EDUKACJA

Jak pisać dobry konspekt do prowadzonych warsztatów?

Autor INSPIRACJE

Konspekt warsztatów powinien uwzględniać wiele elementów ważnych dla jego prowadzenia jak cel i metody pracy z grupą

Słowo konspekt pochodzi z łaciny i oznacza rzut oka, przegląd. Konspekt warsztatów jest zarysem i streszczeniem prowadzonego spotkania o charakterze edukacyjnym. Jeżeli chciałbyś nauczyć się pisać dobre konspekty dla prowadzonych warsztatów musisz zwrócić uwagę na kilka elementów.

Cel i przebieg – to droga do sukcesu

Dobry konspekt powinien być ukierunkowany na cel warsztatów oraz na czynności jego uczestników. Musi odzwierciedlać cele oraz sposoby prowadzące do ich osiągnięcia, a także zawierać pełen scenariusz czynności przewidziany dla uczestników spotkania.

Ważne, aby był prosty w budowie i łatwy w praktycznym wykorzystaniu. Jeśli piszesz tego typu dokument postaraj się aby porządkował on plan pracy prowadzącej zajęcia zamiast ją komplikować.

Konspekt warsztatów to ważny dokument
Konspekt warsztatów to główny dokument jaki trzeba stworzyć aby się odbyły

Najlepiej pisać konspekt dla siebie

To oczywiście nie jest wymagane, ale najwygodniej pracować z dokumentem który można w całości oprzeć na własnym doświadczeniu.

Następne punkty to: określenie grupy docelowej (np. młodzież studencka, osoby dorosłe poszerzające umiejętności, dzieci w wieku przedszkolnym) a także informacja o prowadzącym warsztaty. Postaraj się znaleźć możliwie najwięcej kontekstu w doświadczeniu osoby prowadzącej w powiązaniu do grupy osób której będą dotyczyć zajęcia.

Gdzie odbędą się warsztaty?

Kolejny element to określenie miejsca ich przeprowadzenia oraz czas trwania szkolenia, a także potrzebne materiały (arkusze papieru, mazaki, komputer, ekran itp.).

Warto wskazać źródła przygotowania warsztatów (podręczniki, artykuł, opracowanie naukowe, lub linki do stron WWW), na których opierasz się tworząc swój program.

Określ sposób prowadzenia warsztatów

Może to być praca zespołowa, praca w podgrupach, praca indywidualna lub mieszana. Z kolei metody pracy powinny wskazywać, czy będzie to na przykład:

  • wykład,
  • scenka ilustrująca dany temat,
  • odwrócenie ról,
  • technika niedokończonych zdań,
  • wspólna dyskusja, czyli „burza mózgów”.

Kolejnym elementem konspektu jest zapis przebiegu zajęć, uwzględniający jego poszczególne etapy. Jak w każdym planowaniu, kluczową kwestią dla konspektu zajęć będą priorytety tego co zamierzasz przekazać.

W zapisie możesz wyróżnić: moment organizacyjny, przedstawienie tematu, szczegółowo rozpisane czynności oraz wnioski końcowe.

Co kto robi?

Wykaz czynności, które wykonują uczestnicy będzie stanowił najobszerniejszą część konspektu. Prowadzący warsztaty powinien postarać się wprowadzić jak najbardziej różnorodne zadania i ćwiczenia, które zaktywizują uczestników.

Pokaż cele w różnych aspektach

Każdy konspekt powinien wskazać cele, które osiągną uczestnicy poprzez aktywny udział w warsztatach. To ważny punkt konspektu i dlatego warto szczególnie zaakcentować.

Zwróć uwagę, aby każdy etap zajęć był powiązany z poprzednim i stanowił jego logiczną konsekwencję.

Jeśli konspekt jest czytelny, jasny, przejrzysty i logiczny, to warsztaty poprowadzone według jego przebiegu będą sukcesem.

Zadbaj aby uczestnicy zapamiętali wydarzenie

Warto na koniec wręczyć uczestnikom ankietę ewaluacyjną, która określi efekty i ich zadowolenie z udziału w warsztatach i będzie narzędziem służącym doskonaleniu pracy nad kolejnymi wydarzeniami tego typu.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x