FINANSE

Kryptowaluty – gdzie kupić i jak przechowywać?

Autor Wiktoria

Rosnąca popularność kryptowalut widoczna jest między innymi w tym, że już miliony Amerykanów zdecydowało się na to rozwiązanie. Co więcej, Bitcoin staje się coraz popularniejszy również i w Polsce. Nie każdy jednak wie, gdzie można zakupić kryptowalutę i w jaki sposób należy ją przechowywać, aby była zabezpieczona m.in. przed kradzieżą. Choć Bitcoin jest wirtualną walutą, która powstała dopiero w 2009 roku, już teraz zauważyć można, jak bardzo zrewolucjonizowała ona kryptowaluty. Bitcoin stworzył również wyjątkową społeczność osób zajmujących się kryptowalutami. Co należy wiedzieć o sposobie zakupu i przechowywania wirtualnej waluty?

Gdzie kupić Bitcoin?

Najważniejszą cechą Bitcoina jest to, że w przeciwieństwie do innych walut nie ma on centralnej instytucji odpowiedzialnej za emisję. Co za tym idzie, organizacje finansowe i banki nie sprawują pieczy nad tym, w jaki sposób dystrybuowane są tego typu kryptowaluty. Niezwykła popularność Bitcoina sprawiła, że wielu inwestorów wyraźnie pomnożyło środki zainwestowane w tę walutę. Obecnie kryptowaluty można zakupić w określonych miejscach. Są to:

  • giełda kryptowalut – właśnie tu odbywa się obrót kryptowalutami. Jest to przestrzeń, w której sprzedaży podlega nie tylko Bitcoin (choć jest on najpopularniejszy), ale i inne waluty wirtualne. Na świecie znaleźć można kilkaset giełd. W celu znalezienia odpowiedniej warto skorzystać z dostępnych w sieci rankingów giełd kryptowalut. Wirtualna waluta może zostać zakupiona m.in. za złotówki, euro bądź dolary.
  • kantor kryptowalut – jest to miejsce alternatywne dla giełdy i odpowiada zasadom funkcjonowania klasycznych kantorów. Do korzystania z usługi wystarczy założyć konto i wpłacić na nie określoną sumę pieniędzy. Następnie z powodzeniem możemy dokonać płatności odpowiedniej kryptowaluty. Warto przy tym pamiętać, że to rozwiązanie jest prostsze w obsłudze, więc jest polecane wszystkim, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami.

Jak przechowywać kryptowaluty?

Korzystanie z giełd oraz kantorów kryptowalut nie powinno wiązać się z jednoczesnym przechowywaniem na nich zakupionej wirtualnej waluty. W tym celu poleca się sięgnąć po portfele kryptowalut. Są to fizyczne urządzenia lub specjalne oprogramowania, które umożliwiają zarówno przechowywanie, jak i wydawanie kryptowaluty. Możemy się zdecydować zarówno na mobilne aplikacje, jak i urządzenia przypominające pendrive’y. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń są to bezpieczne przestrzenie do przechowywania zakupionej wirtualnej waluty.

Jak zabezpieczyć kryptowaluty?

Zdecydowanie się na portfel kryptowalut to nie jedyne zabezpieczenie, o którym powinniśmy pamiętać. Równie istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na podejrzane maile i wiadomości sugerujące np. konieczność zaktualizowania oprogramowania. Przede wszystkim nie należy otwierać podejrzanych linków oraz załączników, które mogą prowadzić do zainstalowania na urządzeniu wirusa. Podobnie należy używać dobrych antywirusów i skanować komputer lub telefon w poszukiwaniu podejrzanego, niebezpiecznego oprogramowania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] towarów i usług ma wiele negatywnych konsekwencji. Do najważniejszych skutków można zaliczyć mniejszą liczbę inwestycji na rynku. To z kolei prowadzi do utrudnionego dostępu do kredytów (przede wszystkim tych […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x