DOM

Mieszkanie — kupić, sprzedać czy wynająć?

Autor Wiktoria

Zakup mieszkania to decyzja, która rzutuje na wiele aspektów naszego życia. Decydując się na kupno mieszkania, trzeba mieć na uwadze nie tylko koszty, ale także zmieniające się miejsce pracy i potencjalny dojazd. To tylko jeden z możliwych powodów, dla którego część osób wybiera świadomie długoterminowy najem mieszkania. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie. Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? Odpowiadamy!

Zalety posiadania własnego mieszkania

Jeśli przeglądając oferty nieruchomości, zobaczyliśmy nasz wymarzony dom lub mieszkanie, to warto zastanowić się co dalej. Jakie możliwości daje posiadanie własnego mieszkania? Otóż jest ich wiele. 

Wynajęcie własnego mieszkania

Wynajem mieszkania umożliwia nam szybszą spłatę kredytu. Ewentualnie zapewnia dodatkowy zastrzyk gotówki na czarną godzinę. Mieszkanie jest też pięknym prezentem dla dzieci lub wnuków. Zdarzyć się może, że rodzaj pracy zmusza nas do częstych podróży. Pieniądze z najmu mieszkania posłużyć mogą jako opłata za hotel lub najem pokoju.

Istnieje też możliwość wynajęcia samego pokoju i dzielenia mieszkania ze współlokatorem. Musimy jednak liczyć się z tym, że ludzie są różni i nie wiadomo czy potencjalny towarzysz będzie nam odpowiadał.

Wynajmując mieszkanie lub pokoju studentowi, trzeba mieć na uwadze, że zdarzyć się może wyprawienie imprezy pod naszą nieobecność. Nieodpowiedzialny dorosły człowiek może doprowadzić zaś do dewastacji mieszkania lub po prostu porządek nie będzie jego mocną stroną. Brak poszanowania prawa do odpoczynku we własnym mieszkaniu (przez przykładowo zachowanie ciszy) jest równie ciężki do zniesienia. Wynajem mieszkania może mas czasem zaskoczyć.

Wskazówką mogą być ogłoszenia najmu nieruchomości. Właściciele uwzględniają, że zwierzęta, dzieci czy obcokrajowcy nie są brani pod uwagę. Oczywiście nadal jest możliwość pobrania kaucji zwrotnej. Od niej zostaje potrącona kwota za zniszczenia dokonane przez najemcę, a następnie zwrócona w trakcie wyprowadzania się. Kolejnym sposobem jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Właściciel innego mieszkania poświadcza, że w przypadku wypowiedzenia umowy najemcy ma on gdzie wrócić. Dzięki temu mamy pewność, że jesteśmy w stanie pozbyć się niechcianego lokatora. Czasem prawo nie działa na naszą korzyść i warto się zabezpieczyć. Wynajem mieszkania to coś, co trzeba dokładnie zorganizować.

Plusy i minusy bycia najemcą

Główne zalety wynajęcia mieszkania/pokoju to:

  • mieszkanie w jednym miejscu przez krótki okres
  • ekspresowy dojazd do pracy, a nawet możliwość pójścia pieszo
  • możliwość zmiany mieszkania w zależności od miejsca pracy (potrzeby)
  • zapewnienie dachu nad głową, gdy nie mamy zdolności kredytowej

Minusy wynajęcia mieszkania/pokoju:

  • dostosowanie się do zasad narzuconych przez właściciela/współlokatorów
  • stresujące sytuacje wywoływane przez współlokatorów
  • świadomość, że właściciel może wkrótce sprzedać mieszkanie

Mieszkanie na sprzedaż

Sprzedaż mieszkania zapewnia szybką gotówkę. Oprócz tego warto je spieniężyć, chociażby gdy jego wartość wzrośnie. Dzieje się tak na przestrzeni lat i trzeba konieczne obserwować sytuację na rynku przed podjęciem decyzji. Flipping, czyli kupowanie nieruchomości, odnowienie jej oraz sprzedaż z zyskiem zaczyna być coraz popularniejszym sposobem zarabiania pieniędzy. Warto więc odnowić swoje mieszkanie i sprzedać z zyskiem! Ewentualnie istnieje możliwość zamiany mieszkań. Jednak wskazane jest zachowanie ostrożności. Robaki, uciążliwi sąsiedzi czy ukryte wady mieszkania nie są niczym przyjemnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x