URODA

Oparzenia słoneczne – jak sobie radzić?

Autor Wiktoria

Przebywając na urlopie trudno jest unikać ekspozycji na słońce. Nadmierna ilość czasu spędzona na odsłoniętym terenie może spowodować poważne oparzenia słoneczne. Z tego powodu zawsze warto przygotować się przed wyjściem z domu i odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę. Niestety wracając z wakacji często osoby cierpią na oparzenia pierwszego stopnia, które mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Jak sobie z nimi radzić? Odpowiadamy w artykule!

Objawy oparzenia słonecznego

Oparzenia słoneczne mają trzy stopnie nasilenia. Pierwszym z nich jest zaczerwienienie, drugim jest pojawienie się pęcherzy wypełnionych płynem przez podrażnienie skóry właściwej, a w trzecim natomiast jest poparzenie także tkanki podskórnej oraz nerwów. Oparzenia pierwszego stopnia zazwyczaj objawiają się zaczerwienieniem i pieczeniem, po czym dochodzi do złuszczenia skóry w przeciągu kilku dni.

Jeżeli jednak nastąpią oparzenia słoneczne trzeciego stopnia konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Uszkodzenie skóry właściwej wymaga specjalistycznego leczenia, które obejmuje stosowanie leków dostępnych w aptekach, a w poważnych przypadkach nawet interwencji chirurgicznej. Poważne oparzenie może spowodować uszkodzenie receptorów czuciowych, co można łatwo sprawdzić samodzielnie – skóra przestaje reagować na dotyk. Choć rzadko można spotkać się z takimi oparzeniami spowodowanymi wyłącznie słońcem, to jednak warto zachować wszelkie środki ostrożności, żeby do nich nie dopuścić.

Ochrona przed oparzeniami

Wszystkie oparzenia słoneczne są uporczywe, przez co warto zastanowić się nad tym, jak się przed nimi uchronić. Dobrym sposobem jest unikanie słońca w wakacje między godziną 11:00 a 15:00, ponieważ wtedy promienie słońca są najsilniejsze. Używanie kremu z filtrem również jest bardzo ważne, jednak warto pamiętać o nakładaniu go co kilka godzin i od razu po wyjściu z wody. Świetnym sposobem na uniknięcie promieni słonecznych będzie założenie nakrycia głowy oraz przewiewnych, lekkich ubrań z naturalnego materiału.

Sposoby na załagodzenie oparzenia słoneczne

Jeżeli oparzeniu nie towarzyszy żaden wysięk, to taką podrażnioną skórę należy regularnie nawilżać, aby przyśpieszyć jej naturalną regenerację. Aby zadbać o oparzenia słoneczne, należy kilka razy dziennie nakładać kosmetyki kojące (takie jak żel aloesowy). Dobrym sposobem stosowanym na oparzenia jest stosowanie pianek z D-pantenolem. Jest to substancja o lekkiej formule, która dodatkowo zawiera pantenol, przyspieszający regenerację uszkodzonego naskórka. Preparaty zawierające ten składnik redukują powstały rumień, a także redukują nieprzyjemne pieczenie i szczypanie.

Nie jest to jedyny sposób na przyspieszenie regeneracji naskórka podczas walki z uporczywymi skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu. Oparzenia słoneczne z powodzeniem leczy się preparatami do skóry atopowej. Zwykle poza objawami skórnymi może pojawić się również odwodnienie. Z tego powodu po oparzeniu warto również zadbać o picie odpowiedniej ilości wody oraz zwiększenie podaży elektrolitów.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] za wakacjami, to z pewnością nie na sza skóra. To czas, kiedy naskórek jest wystawiony na intensywne działanie promieni UV, duże zmiany temperatury, wysuszającą klimatyzację, a dodatkowo działanie słonej wody. Te […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x