FINANSE

Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach?

oszczedzac-pieniadze

Błędami w oszczędzaniu przy małych zarobkach są również impulsywne zakupy, brak kontroli nad budżetem.

Jak oszczędzać pieniądze gdy zarabiasz niewiele? Duża niepewność odnośnie stabilności systemu emerytalnego, niskie świadczenia wypłacane przez ZUS oraz mało optymistyczne perspektywy, dotyczące wysokości świadczeń w przyszłości to główne argumenty, które powinny skłaniać do długoterminowego oszczędzania.

Niestety, oszczędności wielu z nas pozostawiają wiele do życzenia. Najczęstszym argumentem, jaki się pojawia jest przeświadczenie, że oszczędzanie przy małych zarobkach jest niemożliwe. Czy to prawda? Sprawdźmy!

jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze mając zobowiązania

Jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach? Oszczędzanie należy rozpocząć od pozbycia się wszelkich zobowiązań. Pożyczki, kredyty, karty kredytowe – wszystkie te produkty są wysoko oprocentowane znacznie wyżej aniżeli lokaty i konta oszczędnościowe. Dlatego oszczędzanie pieniędzy w przypadku posiadania zobowiązań nie jest najlepszym pomysłem. Po uporaniu się z długami, warto podjąć próbę odzyskania kontroli nad domowym budżetem. Ważne jest, aby zacząć odpowiednie monitorowanie swoich dochodów, a także stałych i tymczasowych wydatków. W ten sposób będzie nam znacznie łatwiej znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu.
Sposobów na redukowanie wydatków jest wiele. Co jednak kiedy okaże się, że wydajemy pieniądze właściwie tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb?
W takiej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie odpowiednie zwiększenie dochodów 🙂 Warto zatem pomyśleć o zmianie pracy na lepiej płatną czy pozyskanie dodatkowego źródła dochodu. Sposobem na oszczędzanie jest również poproszenie szefa o podwyżkę, jeśli nie chcemy rezygnować z pracy.

Oszczędzanie przy małych zarobkach jest niemożliwe?

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby dysponujące stosunkowo niskimi zarobkami jest przeświadczenie, że nie stać ich na oszczędzanie. Odkładanie nawet bardzo małej kwoty w skali miesiąca może w dłuższej perspektywie przyczynić się do zgromadzenia wysokich oszczędności. Posiadanie zabezpieczenia finansowego, czyli tzw. poduszki finansowej jest nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne. Pozwala na spokojny sen i korzystnie wpływa na poczucie własnej wartości.

Osoby posiadające lepszą umiejętność oszczędzania pieniędzy nie muszą posiłkować się kredytami w przypadku konieczności sfinansowania nagłego wypadku. Daje im to większą stabilność, nie tylko materialną, ale również psychiczną, co przekłada się na efektywność w pracy. Błędami w oszczędzaniu przy małych zarobkach są również impulsywne zakupy, brak kontroli nad budżetem, brak porównywania cen i zaplanowania zakupów. Często również wpływ ma na to pozwalanie sobie na różnorodne zachcianki, które nie są naszymi potrzebami. Zachcianki finansowe pojawiają się najczęściej przy pomocy kredytów, które generują dodatkowe i niepotrzebne koszty.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x