ZDROWIE

Psychoterapia mężczyzn – nie daj się stresom

psychoterapia-mezczyzn

Psychoterapia dla mężczyzn to margines tej terapii. Większość klientów gabinetów psychoterapii stanowią zdecydowanie kobiety. Dzieje się tak z pewnością dlatego, że to jednak  kobiety częściej borykają się z tego typu zaburzenia.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że psychoterapia jest także dla mężczyzn. Wielu z nich jest przekonanych, że ze swoimi problemami powinni poradzić sobie sami.  Zgłoszenie się do psychoterapeuty kojarzy im się z prawdopodobnym odniesieniem porażki, z przyznaniem się do słabości czy obawą przed okazaniem się zbyt mało męskim. Nic bardziej mylnego!

Powody, dla których mężczyźni korzystają z psychoterapii

Z pewnością powodem, dla którego mężczyznom zdarza się zgłaszać na terapię mogą być problemy w pracy, np. jej utrata, brak satysfakcji, brak sukcesów, poczucie niezaspokojenia. Czasem pojawiają się u psychoterapeuty “namówieni” przez partnerkę czy współpracownika. Nierzadko zgoda na udział w psychoterapii to efekt ultimatum postawionego mężczyźnie przez kogoś dla niego ważnego. Warto zauważyć, że w zdecydowanej mniejszości są ci, którzy chcą podjąć się psychoterapii z własnej woli i samodzielnie podejmujący taką decyzję.

Dlaczego mężczyznom trudniej przyjść na psychoterapię?

Niewątpliwie istnieje stereotyp mężczyzny, jako kogoś skrytego, niechętnie rozmawiającego o swoim wnętrzu, uczuciach, obronnie reagującego na próby zbliżenia się. Psychoterapia dla mężczyzn jest nie lada wyzwaniem.  Mężczyznom trudno poradzić sobie z takimi emocjami jak wstyd, zażenowanie czy dystansowanie się do uczuć. Potrafią częściej niż kobiety kierować się w życiu rozsądkiem,  co wpływa na ich “rosnącą nieobecność emocjonalną”.

Psychoterapia dla mężczyzn

Mężczyźni, nie radząc sobie z własnymi problemami, częściej niż kobiety, sięgają po używki, takie jak alkohol czy narkotyki. Dystansują się do uczuć i własnej emocjonalności. To sprawia, że mężczyzna odczuwa niepewność własnej męskości. Również skupienie na sobie, agresję, większą skłonnością do autodestrukcji. To również skutkuje traktowaniem seksu jako formy odreagowania konfliktów emocjonalnych. Czasem szukają ucieczki do nadmiernego jedzenia, nie zawsze najzdrowszego.

 psychoterapia-mężczyzn

Mężczyzna korzystający z psychoterapii ma możliwość:

  • pogłębić samoświadomość,
  • zrozumieć i polubić siebie,
  • nauczyć się nazywać i rozpoznawać emocje, ale przede wszystkim wyrazić je.

Dzięki pracy nad sobą w procesie psychoterapii może podnieść jakość swoich związków z ludźmi i życia, ale przede wszystkim ma szanse na poznanie siebie samego.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x