URODA

Sposoby na białe zęby

Autor Wiktoria

Zdrowe, śnieżnobiałe zęby dodają atrakcyjności i pewności siebie. Jednak co w sytuacji, kiedy zęby z wiekiem zaczynają ciemnieć i tracić biały odcień? Wybielanie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. W niektórych przypadkach może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co trzeba wiedzieć, aby skutecznie osiągnąć piękne, białe zęby? Podpowiadamy!

Wybielanie zębów w domu

W sieci można znaleźć wiele sposobów, które mają zapewnić piękne, białe zęby. Najlepszym z nich jest wybranie się do apteki lub drogerii po preparaty wybielające z dobrym składem, które nie wpłyną negatywnie na stan szkliwa. Powstało bardzo dużo past obiecujących białe zęby, jednak nie każda z nich jest w pełni skuteczna i nie gwarantuje idealnego efektu. Pasty wybielające są bardziej ścieralne niż pasty, które dostępne są w drogeriach.

Zdecydowanie lepszym sposobem na białe zęby są paski i nakładki wybielające. Pomagają one uzyskać satysfakcjonujące rezultaty dzięki zastosowaniu odpowiednio długiej kuracji. Warto stosować je zgodnie z zaleceniami producentów, którzy nie bez powodu umieszczają je na instrukcji na ulotce lub na zewnątrz opakowania produktu. Substancje znajdujące się w składzie produktów usuwają przebarwienia oraz osady, które sprawiają, że zęby wydają się ciemniejsze. Często podczas kuracji używa się również płynów do płukania jamy ustnej, które posiadają dodatkowe działanie wybielające.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Stomatolodzy do wybielania zębów stosują specjalne preparaty zawierające wysokie stężenie nadtlenku wodoru. Jest to krótki proces, który zwykle przynosi zadowalające efekty w postaci białych zębów. Aby utrzymać pożądany rezultat, należy utrzymywać odpowiednią dietę przez minimum 3 dni. Pacjent po wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym powinien unikać potraw, które mogą barwić szkliwo, a także palenia tytoniu.

Jak każdy zabieg stomatologiczny wybielanie może mieć również swoje skutki uboczne. Mogą one objawiać się w postaci nadwrażliwości zębów i podrażnienia dziąseł. Białe zęby po zabiegu są wrażliwe, przez co również dla własnego komfortu powinno się unikać gorących i bardzo zimnych potraw. Zwykle dolegliwości występują u ponad połowy pacjentów poddających się zabiegowi, jednak znikają już po kilku dniach. Podrażnienie dziąseł to efekt uboczny, który zazwyczaj jest spotykany u osób stosujących wybielanie nakładkowe lub środkami pochodzącymi z apteki.

Przeciwskazania do wybielania zębów

Choć białe zęby to marzenie każdego, to istnieje kilka istotnych przeciwwskazań. Mogą one wpłynąć negatywnie na proces wybielania i wywołać skutki uboczne. Jednym z nich jest wiek i stan zdrowia. Osoby poniżej 16 roku życia, a także kobiety w ciąży nie powinny decydować się na zabieg. Słaby efekt wybielania mogą wywołać również osoby z chorobami dziąseł, odsłoniętymi korzeniami oraz uszkodzeniami emalii. Do przeciwwskazań należą także wypełnienia, korony, mostki, a nawet zabarwione na ciemniejszy kolor zęby. 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x