PORADY

Jak nakryć elegancko stół wielkanocny

Jak nakryć elegancko stół wielkanocny

Jak nakryć stół wielkanocny, by nie tylko wszystko się na nim zmieściło, ale też było elegancko, praktycznie i każdy miał dostęp do potraw?

Jak nakryć stół wielkanocny, by nie tylko wszystko się na nim zmieściło, ale też było elegancko, praktycznie i każdy miał dostęp do potraw?
To niełatwe zadanie, ale wykonalne i z pewnością, jak co roku, tak i tym razem, doskonale sobie z tym poradzisz. Jeśli jednak chcesz dopracować szczegóły, coś udoskonalić lub spodziewasz się gości, przed którymi chcesz jak najlepiej wypaść, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Stół Wielkanocny – gdzie postawić i czym przykryć?

Nie w każdym domu, możliwości manewrowania stołem są duże, ale i tak, można postarać się, by jego ustawienie było dla wszystkich dogodne. W praktyce oznacza to, że każdy z gości, powinien mieć swobodny dostęp do swojego miejsca. Dzięki temu, w każdej chwili, bez zmuszania innych do wstawania, będzie mógł na chwilę odejść od stołu. Choćby po to, by skorzystać z ubikacji.

Stół najlepiej przykryć białym obrusem. Dobrze, jeśli zrobiony będzie z materiału, który nie wchłania płynów i z którego łatwo zetrzeć plamę. Przez środek natomiast, możesz położyć wzorzysty, nawiązujący do Wielkanocy, bieżnik.

Gdzie kto siedzi – czy to ma znaczenie?

Jako gospodarz, możesz pozwolić, by goście przybyli na wielkanocne śniadanie, zajmowali miejsca wedle własnego uznania. Możesz jednak o tym sam zdecydować i nikt nie będzie ci miał tego za złe. Gospodarze zwykle siadają naprzeciw siebie, przy krótszych bokach stołu.

Najważniejsza w gronie gości kobieta, zajmuje miejsce po prawej stronie gospodarza, a najważniejszy mężczyzna, po prawej stronie gospodyni. Jeśli chodzi o zaproszone pary, najlepiej, jeśli będą siedzieć osobno. To dobra okazja do nawiązania kontaktów z innymi przybyłymi gośćmi. Na rozmowę ze sobą, małżonkowie będą mieli czas, po powrocie do domu.

Nakrycie świątecznego stołu – wszystko na raz, czy po kolei?

To, czy na stole od razu ustawisz wszystkie potrzebne elementy zastawy, które będą potrzebne przy kolejnych daniach, czy nie, zależy od rodzaju potraw i ilości dostępnego miejsca. Trudno bowiem jeść wędliny i sałatki na płaskim talerzu, który spoczywa na talerzu głębokim. Stąd, gdy nadejdzie pora podania żurku, wymień wcześniej użyte talerze, na zestaw składający się z talerza głębokiego i płaskiego do sałatek oraz wędlin.

Deser, zwykle podawany na końcu, możesz nałożyć na małe talerzyki i tak podać gościom. Kolejne porcje, będą mogli nakładać już sami. Jeśli wśród słodkości, nie ma niczego o rzadszej konsystencji, wystarczą małe widelczyki. W innym przypadku, dobrze sprawdzą się łyżeczki.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 1 Średnio: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x