DOM PORADY

Usuwanie plam z dywanów- sprawdzone sposoby

usuwanie-plam-z-dywanu
Autor INSPIRACJE

Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych kroków, które pozwolą na skuteczne usuwanie plam z dywanów w przypadku ich zalania

Usuwanie plam z dywanów to nie lada wyzwanie. Dywany często ulegają zabrudzeniom ze względu na to, że najczęściej zajmują spore przestrzenie. Twoje obawy przed czyszczeniem dywanu nie powinny być jednak poważne, jako że nie są one trudne do usunięcia. Chociaż grubsze dywany zwykle trudniej się czyści niż inne dywany i chodniki, wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, by przywrócić dywanowi dawną świetność, niezależnie od jego grubości. Podajemy kilka wskazówek, jak skutecznie usunąć plamy z dywanu. 

Czyszczenie dywanów i chodników

Po zlokalizowaniu zabrudzonych części można przystąpić do usuwania plam z dywanów. Najprościej wyszukać i usunąć plamy na dywanach i chodnikach, które są dobrze utrzymane. Jeśli dostrzeżesz plamy na dywanie, w szczególności pozostawione przez zwierzę, zajmij się nimi jak najszybciej. Usuń wszelki brud (ile się da), a następnie przetrzyj plamę wilgotnym ręcznikiem papierowym lub nawilżaną chusteczką bez alkoholu, aby plama nie wniknęła głęboko we włókna.

Co warto wiedzieć o usuwaniu plam z dywanów?

Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych kroków, które pozwolą na skuteczne usuwanie plam z dywanów w przypadku ich zalania:

  1. Zabrudzeniem należy się zająć bezzwłocznie.
  2. Uważnie zbierz rozlaną ciecz przy pomocy łyżki.
  3. Jeśli to konieczne, rozcieńcz rozlaną ciecz wodą.
  4. Nie wycieraj plamy – połóż czystą, bezbarwną ścierkę bawełnianą na cieczy i pozwól jej wsiąknąć.
  5. Zawsze zaczynaj czyszczenie od brzegu plamy/rozlania i kontynuuj w kierunku jej środka.
  6. Używaj detergentu rozpuszczonego w zimnej wodzie, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
  7. Jeśli jest to niezbędne, wyszczotkuj szczotką do ubrań.
  8. W razie potrzeby, powtórz powyższe czynności począwszy od punktu drugiego.
  9. Wyczyszczony obszar można wysuszyć, używając wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości.
  10. Dla końcowego efektu wytrzyj szczotką do ubrań w kierunku włosia.
usuwanie plam z dywanów

Typowe zabrudzenia i sposoby na usuwanie plam z dywanów

Przy czyszczeniu chodników warto wziąć pod uwagę, że postępowanie będzie różne w stosunku do określonych rodzajów plam. Przedstawiamy najczęstsze zabrudzenia, których trudno się pozbyć i sposoby na radzenie sobie z nimi. 

Usuwanie plam z Coca-cola

Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką zwilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie.

Usuwanie plam z farby

Ostrożnie zdrap jak najwięcej zabrudzenia przy pomocy łyżki. Nasącz bezbarwną ścierkę bawełnianą łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku, a następnie wytrzyj ścierką zwilżoną łagodnym roztworem octu w wodzie, jeśli plama nie zniknęła.

Usuwanie plam z kawy

Przyłóż bezbarwny ręcznik kuchenny lub bezbarwną bawełnianą ścierkę, tak, by jak najwięcej zabrudzenia wsiąknęło w nią. Jeśli plama pozostała, spróbuj wytrzeć z zastosowaniem łagodnego roztworu amoniaku. Powtarzaj, aż plama zniknie.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x