ZDROWIE

Uszkodzenia stawu barkowego. Które zdarzają się najczęściej?

Uszkodzenia barku. Rodzaje

Niezależnie, czy będziesz podnosić ciężką torbę z zakupami, trzymać się drążka w autobusie, schodzić po schodach, czy też uprawiać sport, w każdej z tych sytuacji może dojść do uszkodzenia stawu barkowego.

Niezależnie, czy będziesz podnosić ciężką torbę z zakupami, trzymać się drążka w autobusie, schodzić po schodach, czy też uprawiać sport, w każdej z tych sytuacji może dojść do uszkodzenia stawu barkowego. Dlatego warto znać zarówno typowe objawy, jak i rodzaj urazu, by odpowiednio wcześnie zgłosić się do ortopedy.

Uszkodzenia stawu barkowego – rodzaje i okoliczności, w jakich dochodzi do urazu

Bolesność barku może być spowodowana zarówno naciągnięciem, jak i naderwaniem ścięgien, więzadeł lub mięśni wchodzących w jego skład. W zależności od sytuacji, możesz doznać następujących urazów stawu barkowego:

Zwichnięcie barku

Wystarczy mokra podłoga lub nieodśnieżony chodnik, byś w sposób niekontrolowany upadł na ziemię. Zwykle w takich sytuacjach odruchowo próbujemy podeprzeć się rękami, kierując je w stronę ziemi. Jeśli nie dojdzie do złamania, może przemieścić się panewka stawu ramiennego. Przy czym uszkodzić możesz nie tylko staw barkowy, ale też mięśnie i więzadła, które go otaczają.

Zwichnięcie i inne uszkodzenia barku

Uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenia stawu barkowego, a konkretnie stożka rotatorów często mają miejsce w trakcie uprawiania sportu. Jedną z dyscyplin jest siatkówka, kiedy to dość długo trzymasz uniesione ręce oraz blokujesz i wykonujesz ataki na piłkę.

Jeśli chcesz uchronić swój bark, zwracaj też uwagę na drogę podczas jazdy autobusem lub tramwajem, gdy trzymasz się drążka nad głową. Nagłe szarpnięcie w trakcie hamowania pojazdu może się bowiem źle skończyć.

Zwyrodnienie stawu barkowego

Ten rodzaj uszkodzenia to choroba, której przyczyną może być zarówno naturalne zużycie elementów stawu, jak i wykonywanie określonych czynności. Te, zwykle związane są z uprawianą dyscypliną sportową, która mocno obciąża barki (siatkówka, rzut dyskiem, pchnięcie kulą, piłka ręczna) oraz wykonywanym zawodem, który mocno eksploatuje staw barkowy (murarze, tynkarze, malarze, stomatolodzy, pracownicy produkcji taśmowej).

Jak możesz rozpoznać uszkodzenia stawu barkowego?

Nie zawsze musisz doznać konkretnego urazu, by pojawiły się nieprawidłowości w pracy stawu barkowego. W przypadku zmian zwyrodnieniowych, objawem może być gorączka, stan podgorączkowy, pogarszające się ogólne samopoczucie lub zmniejszanie się masy ciała.

Gdy chodzi o typowe objawy, które są wynikiem mechanicznego uszkodzenia stawu barkowego, to uwagę twoją powinny zwrócić:

  • ból – pojawia się zwykle w górnej części ramienia i staje się silniejszy, gdy poruszasz rękami,
  • uczucie niestabilności stawu – często połączone jest z nasilającymi się trudnościami z poruszaniem ręką,
  • wystający koniec obojczyka – nawet, gdy wciśniesz go na swoje miejsce, to i tak ponownie wróci do nienaturalnej pozycji,
  • zasinienie i obrzęk – może wskazywać na wewnętrzny krwotok.

Zarówno wtedy, gdy ból jest silny, jak i w sytuacji, kiedy dolegliwości nie ustępują przez dłuższy czas, powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej. Wizyta u ortopedy może zapobiec poważniejszym powikłaniom, a dzięki wczesnemu rozpoznaniu, szybciej wrócisz do pełnej aktywności życiowej.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x