KARIERA

Utrata pracy – jak poradzić sobie z takim stresem

Zwolniony pracownik z pudełkiem - Utrata pracy - jak poradzić sobie z takim stresem

Utrata pracy, zwykle wiąże się z dużym stresem i niełatwo jest na nowo, stanąć na nogi. Co zrobić, by się nie załamać, tylko z nową energią, zacząć nowy rozdział swojego życia? Oto kilka cennych wskazówek.

Co innego nie pracować od wielu miesięcy, albo nawet od kilku lat, a co innego, stracić pracę, którą się miało od bardzo dawna. Może nawet była to pierwsza twoja praca, a teraz, nagle, nie ma jej. Codzienna rutyna musi zostać przerwana i z dnia na dzień, pojawia się, z którym trzeba coś zrobić. Ale nie to jest najgorsze. O wiele trudniej niż ze znalezieniem sobie tymczasowego zajęcia w domu, poradzić sobie z natrętnymi, dołującymi myślami i poczuciem winy. Choć znasz powód zwolnienia i nic nie wskazuje na to, byś musiał się o to obwiniać, to natarczywy umysł, będzie cię przekonywał, że przecież mogłeś coś zrobić.

Utrata pracy – jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości

Najgorsza w takiej sytuacji jest bezczynność. Im szybciej się otrząśniesz, tym lepiej, dlatego jak najszybciej przejdź do działania.

Wykorzystaj dotychczasową rutynę

Choć chwilowo nie wychodzisz do pracy, nie rezygnuj z dotychczasowych nawyków, związanych z porannym wstawaniem. Owszem, pierwsze dni, czy weekendy, możesz przeznaczyć na odsypianie, ale potem wróć do rutyny. Niech twój umysł i ciało, przez cały czas trwają w pełnej gotowości do wykonania kolejnych zadań. To nic, że w tej chwili, będą one nieco inne. Ważne, by nie pozwolić pesymistycznym myślom, odebrać ci energię.

Nie wstydź się zwolnienia z pracy

Roześlij wici wśród znajomych, że szukasz pracy. Przeglądaj ogłoszenia w internecie. Wykorzystaj znajomości. Poza tym, zastanów się, czy nie byłoby dobrym pomysłem, założenie własnej działalności. To opcja, ale może obudzić w tobie kreatywność i pomóc wykorzystać pomysły zawodowe, które być może kiedyś miałeś.

Uważnie dobieraj słowa

To, co myślisz i mówisz o sobie, ma ogromne znaczenie. Słowa mogą Cię uskrzydlać, albo przygniatać i odbierać siły. Dlatego, zamiast mówić, że jesteś bezrobotny, myśl i mów o sobie, jesteś w trakcie zmiany pracy i obecnie rozglądasz się za nową, lepiej płatną, dającą większe możliwości rozwoju.

Utrata pracy, to więcej czasu dla siebie

Wykorzystaj go i zadbaj o siebie. Odpuść sobie siedzenie przed telewizorem, a w zamian za to, sięgnij po dobrą książkę, poradnik, czy kurs internetowy. Ucz się lub szlifuj obcy język. Ćwicz i dbaj o dobrą kondycję, dzięki czemu zachowasz też wysoki poziom endorfin.

Dobieraj odpowiednie towarzystwo

Nie daj się wciągnąć w towarzystwo kolegów, który podobnie jak ty, utracili pracę i nie potrafią się z tym pogodzić. Siedzenie w barze i użalanie się nad sobą, tylko pogorszy twój stan psychiczny i na pewno nie pomoże znaleźć nowego zatrudnienia. Co więcej, mocno uszczupli twój budżet, co przysporzyć ci tylko zmartwień i stworzy niepotrzebne napięcie wywołane lękiem o przyszłość.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x