PORADY URODA

Uważaj na majowe słońce

majowe śłońce

Nieumiarkowane eksponowanie ciała zarówno na majowe słońce, jak i w ciągu pozostałych słonecznych miesięcy, może powodować niekorzystne zmiany w naszej skórze.

Gdy na bezchmurnym, majowym niebie pokazuje się pierwszy promyk słońca z przyjemnością łakniesz każde jego muśnięcie. Znużony zimą, chłodem, w myślach już zaczynasz śnić. Kajaki na Mazurach, długie spacery nad morzem czy, po protu o beztroskie wylegiwanie. A co z kąpielami słonecznymi? Oddechem pełną parą … bez maseczki na twarzy? teraz tego pragniesz chyba najbradziej(Piszę „trudnym czasie”, bo tekst powstał w trakcie pandemii COVID-19.)

Szczyt możliwości, żeby poczuć luz – to wyjście z leżakiem na balkon. No, pod warunkiem, że jesteś w stanie go tam zmieścić. Masz fart jeśli masz swój dom 🙂
Planujesz godzinę poleżeć w cieple majowego słońca, dobra książka lub po prostu błogie nic nierobienie i …

To dla ducha ? ale co na to Twoja skóra?

I niestety, zadajesz swojemu zdrowiu ogromny cios. Bowiem dermatolodzy zgodnie twierdzą, że majowe słońce jest bardzo zdradliwe, a co za tym idzie niebezpieczne.

Dzieje się tak, ponieważ nasza skóra nie jest jeszcze przygotowana na silne promieniowanie słoneczne. W skutek czego to właśnie opalanie w maju prowadzi do największej liczby poparzeń w ciągu całego roku.

majowe słońce
opalanie majowym słońcu, warto?

Majowe słońce jest bardzo zdradliwe

Może i zimy są ostatnio łagodniejsze, ale słońca jest wówczas zdecydowanie mniej. Po takiej zimowej przerwie zalecane jest przebywanie na słońcu do 15 minut, najlepiej około godziny 10:00. Z czasem możemy wydłużyć czas do pół godziny. Właśnie tyle organizm potrzebuje, aby uzupełnić zapotrzebowanie na witaminę D

Co robi majowe słońce z naszą skórą?

(…) opalanie się i sterydy stanowią problem tylko, jeżeli planujesz długo żyć.”

Tak pisał Chuck Palahniuk w „Rozbitku” z 1999r. Cytat ten brzmi dobitnie i może sugerować sporą przesadę. Ma w sobie więcej, niż ziarnko prawdy. Nieumiarkowane eksponowanie ciała zarówno na majowe słońce, jak i w ciągu pozostałych słonecznych miesięcy, może powodować niekorzystne zmiany w naszej skórze. Dlatego warto zachować umiar.

Majowe słońce! – uważaj na cerę!

Podczas opalania dochodzi między innymi do zwiększenia produkcji wolnych rodników, które niszcząc kolagen i elastynę, przyczyniając się do znacznego pogorszenia stanu cery.

Głębokie zmarszczki, sucha i szorstka skóra, przebarwienia. Tyle jest w stanie uczynić na twarzy intensywne opalanie, które trwając jeden sezon, może przyspieszyć starzenie skóry nawet o 6 miesięcy.

Dziewiąty najczęściej występujący nowotwór w Europie

Mowa tutaj o czerniaku, na który, według statystyk zachoruje 1 na 100 mieszkańców Europy, w jakimś momencie swojego życia. W Polsce liczba zachorowań na ten nowotwór wynosi 3 tysiące, spośród 50 tysięcy przypadków nowotworów złośliwych skóry.

Powstaje on na skutek oparzenia skóry promieniowaniem UV. Objawia się na naszej skórze w postaci znamienia czy pieprzyku, lub atakuje już widniejące zmiany skórne. Warto zapoznać się z tak zwanymi kryteriami ABCD czerniaka. Wcześnie wykryty i wycięty, jest w 100 procentach wyleczalny.

Jak rozpoznać czerniaka

Zasady te pomagają samodzielnie obserwować stan naszej skóry i ewentualnie ułatwić dokonanie wstępnej diagnozy.

  • A jak asymetria – zmiana kształtu znamienia z okrągłej na niesymetryczną
  • B jak brzegi – nierówne, postrzępione krawędzie znamienia
  • C jak kolor (ang. Color) – zmiany w zabarwieniu znamienia: ściemnienie, rozjaśnienie, różne zabarwienia w obrębie tego samego znamienia
  • D – rozmiar, średnica znamienia (ang. Diameter) – ocenie powinny być poddane wszelkie znamiona o wielkości powyżej 6 mm

Idź złapać witaminkę D

Nasze babcie miały rację wyganiając nas z domu w słoneczny dzień mówiąc „idź złapać witaminkę D”. Bowiem, przebywanie na słońcu nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ze względu na produkcję serotoniny, ale przede wszystkim odpowiada za produkcję witaminy D. Wzmacnia ona, mięśnie i stawy. W rezultacie zapobiega krzywicy oraz osteoporozie. Ponadto obniża ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane i poprawia wydolność serca.

majowe słońce_uważaj na cere

Korzystaj ze słońca rozsądnie

Należy zwrócić również uwagę na badania naukowe dotyczące witaminy D
Badania opublikowane w 2014 roku w czasopiśmie „Environmental Health Perpsectives” wykazały, że światło słoneczne obniża ryzyko zachorowania na raka piersi.

Warto, czy nie korzystać z majowego słońca?

Reasumując majowe słońce, może być tym, co wzbudzi na naszych twarzach uśmiech. Poprawi zmęczony szarymi dniami nastrój. Dodatkowo wzmocni układ odpornościowy. Przede wszystkim może pomóc w obronie przeciw nowotworowi.

Opalanie jest fajne, ale…

Należy pamiętać o zaleceniach lekarzy. Nie opalaj się w tak zwanych godzinach szczytu, a podczas pełnej ekspozycji na słońce regularnie używaj kremów z filtrem oraz pamiętaj o nawodnieniu organizmu.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 1 Średnio: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x