PORADY

Wykluczenie z grupy

Wykluczenie z grupy

Być odrzuconym, ignorowanym, niechcianym. Myślisz, że osoby wokół, cię nie chcą, nie pasujesz do reszty. Może zostałeś wyśmiany lub zwyzywany. Albo bardziej subtelnie, ale nadal boleśnie, odsunięty od życia osób z twojego otoczenia. Czy to w klasie, wśród twoich znajomych, może wśród grona najbliższych a nawet rodziców. To właśnie jest wykluczenie z grupy. Dowiesz się tutaj jak sobie z tym poradzić i jak się odnieść do tego tematu.

Dlaczego odrzucenie tak boli?

Po pierwsze przez bezradność. Nie możemy zmusić nikogo, żeby nas polubił albo chociażby zaakceptował. Nasz wpływ na wybory innych jest bardzo niewielki, czy ktoś chce budować z nami relację czy nie ,nie zależy od nas. Odrzucenie boli nas tak bardzo ze względu na to, że kiedy byliśmy jeszcze ludźmi pierwotnymi musieliśmy działać w grupie aby przetrwać. Bycie w plemieniu było jedyną drogą do przetrwania. Wykluczenie z plamienia było równoznaczne z wyrokiem śmierci. Nie mamy wbudowanego programu radzenia sobie z bólem którym jest odrzucenie.

Podkopywanie poczucia wartości.

Słyszysz teksty “Dlaczego nie jesteś jak twoi koledzy z klas?” albo”twój brat nie sprawiał takich problemów jak ty”? Może się okazać, że tracisz przez to poczucie własnej wartości. Zdarza ci się myśleć, że nie ważne co zrobisz i tak nigdy nie będziesz spełniał wymogów innych? Pewnie przez taki przekaz czujesz zazdrość, zawiść i niepewność.

W zdrowej relacji dorośli rozmawiają z dzieckiem, wspierają je i potrafią podkreślić, że dla nich jest ono wyjątkowe. Rodzeństwo zawsze powinno być traktowane jednakowo, bez faworyzowania, jeśli jest inaczej oznacza to ,że w twojej rodzinie zaszło wykluczenie z grupy.

Przemoc słowna. 

Mówienie o tobie “jesteś głupi”, “jesteś do niczego”, podburza wątpliwości, czy pasujesz do grupy. Zaczynasz kwestionować czy ty w ogóle coś znaczysz, czy możesz mieć swoje zdanie. Jeśli to dotyczy rodziców, to ich obowiązkiem powinno być skupianie się na twoich pozytywnych cechach. Podkreślanie, że jesteś na przykład dobrym przyjacielem, potrafisz świetnie sporty, jesteś wyjątkowym słuchaczem czy to, że potrafisz stworzyć coś od zera. 

Kłamstwa i groźby

Zwłaszcza małe dzieci nie potrafią rozróżnić to kiedy ktoś mówi prawdę, a kiedy kłamie oraz czy to co ktoś mówi jest rzeczywiście realnym problemem.  Dlatego bardzo ważne jest aby budować relacje szczere i otwarte, rozmawiać z osobami, z którymi chcąc, nie chcąc mamy kontakt. Nie unikać trudnych rozmów, a nawet prowokować do zaczęcia spokojnych dyskusji. Jeżeli słyszysz, że ktoś od kogo jesteś uzależniony mówi “pewnego dnia się obudzisz a mnie nie będzie” “zaraz cię zostawię z tym, jak dalej taki będziesz”, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Takie rzeczy bez twojej osobistej pracy nad oddzieleniem ich od prawdy, mogą sprawić, że w przyszłości nie będziesz potrafił nikomu zaufać albo będziesz miał lęk, że zostaniesz całkiem sam. Szczególnie jeśli twoi opiekunowie kierują do ciebie takie słowa, to jest to bodziec do rozmowy, bo każde takie stwierdzenie może spowodować zawahanie i uraz.

wykluczenie z grupy

Rodzice są odpowiedzialni za to jak jesteśmy wychowani. Dzieciństwo to baza, podstawa tego jacy będziemy w przyszłości. Jeśli to będzie miłość i wsparcie, to z tym wyjdziesz do szkoły, pracy a w przyszłości do swojej rodziny. Dlatego spróbuj porozmawiać z nimi spokojnie i powiedz co cię dręczy. Poszukajcie wspólnie rozwiązania.

Wykluczenie z grupy – Co możemy jeszcze zrobić. 

Pomyśl chwilę w sposób racjonalny. Stań się na moment egoistycznym materialistom. Zastanów się czy grupa, której względy chcesz sobie zaskarbić jest tego warta. Czy wykluczenie z grupy nie wyjdzie ci na dobre?Najczęściej ludzie odrzucani są przez kompletnie niewłaściwe dla nich osoby i nie zdając sobie z tego sprawy zadręczają się tym niepotrzebnie. Próbując przypodobać się popularnym albo ważnym, jednak bardzo różnym od siebie kolegom, możesz zostać centrum śmiechu. Dlatego znajdź grupę, w której czujesz się swobodnie. Trudno jest całkiem się zmienić, a jeśli znajdziesz tych którzy cię zrozumieją dużo szybciej poczujesz się szczęśliwy.

Jeśli chcesz rozwiązanie na teraz, kiedy czujesz silne emocje to jest parę pytań, które pomogą ci sprawdzić co się właściwie dzieje. 

Usiąść sobie wygodnie i wykonaj parę głębokich wdechów. Przypomnij sobie sytuację w której zostałeś odrzucony. Gdzie to było, co robiłeś gdy poczułeś się niewłaściwy, niechciany. Jakie konkretnie emocje czułeś, nazwij je po imieniu np. złość, smutek, strach. 

Teraz odpowiedz na te pytania, wyłącznie twierdząco lub przecząco. 

Czy w tej konkretnej sytuacji, ta osoba cię odrzuciła? Jak się wtedy czułeś. Psychicznie i fizycznie.

Co myślałeś i jak zachowałeś się w stosunku do tej osoby i do siebie.

Teraz zastanów się kim byłbyś bez tej myśli, że ktoś cię odrzuca i co byś robił. Jak byś zachowywał się w stosunku do tej osoby bez myśli, że ona cię odrzuca.

Zobacz jak inaczej ta sytuacja wygląda z tej perspektywy. Może jest ci lżej, pomyśl jak inaczej to wydarzenie mogło wyglądać. Teraz przenieś to na całe swoje życie. Jakby wyglądałoby bez tego uczucia, jakbyś je poprowadził.

Widzisz teraz, że zawsze gdy jest konflikt, można zmienić drogę. 

Nie możemy zrobić za dużo z tym jak nas traktują, ale możemy zająć się tym jak by przyjmujemy to traktowanie. Trudno jest w nieskończoność walczyć z światem. Warto za to patrzeć w dobrą stronę. Wybierajmy takie otoczenie, takich ludzi, takie filmy i książki jakie są zgodne z naszą naturą.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij i głosuj na artykuł
[W sumie: 0 Średnio: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x