KUCHNIA

Dlaczego białko w diecie bariatrycznej jest takie ważne?

Rola białka w diecie bariatrycznej

Zmiana diety to jeden z niezbędnych elementów w procesie leczenia otyłości. Choć ona sama może nie wystarczyć do wyleczenia otyłości, to w połączeniu z operacją bariatryczną może przynieść bardzo duże korzyści. Zdrowa dieta odgrywa ważną rolę nie tylko w procesie przygotowania do zabiegu, ale też w osiągnięciu długofalowego sukcesu, jakim jest uzyskanie zdrowej wagi ciała i przywrócenie równowagi w organizmie. Istotnym elementem, którego nie może tu zabraknąć, jest białko w diecie bariatrycznej.

Z czego wynika jego ważna rola i co powinieneś wiedzieć na temat diety wysokobiałkowej w trakcie leczenia otyłości? Zabiegi zmniejszania żołądka to bardzo specyficzne rodzaje operacji. To właściwie etap w dłuższym procesie zmiany sposobu życia.

Jaką rolę odgrywa białko w diecie bariatrycznej?

Korzyści, które płyną z operacji bariatrycznej to nie tylko dużo niższa waga i większy komfort życia. To również mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2, dłuższe życie i lepszy sen. A to tylko wybrane, spośród długiej listy, której znajomość może ci pomóc w zmaganiach związanych ze zmianą stylu życia po zabiegu. W odzyskaniu zdrowia i szybkiej rekonwalescenci po operacji pomaga też dieta wysokobiałkowa.

Białko wspiera organizm w regeneracji oraz wzmacnia i chroni tkankę mięśniową. Dieta bogata w białko ważna jest zarówno przed jak i po operacji. Przed zabiegiem zmniejszenia żołądka, białko wzmocni twoje ciało, natomiast po operacji znacząco przyspieszy powrót do zdrowia. Pomoże ci też zachować mocne paznokcie i włosy, a skórze zapewni elastyczność na długie lata po operacji.

Białko w diecie bariatrycznej i jego rola

Dzięki utrzymaniu poziomu białka na dobrym poziomie szybciej wrócisz do równowagi po operacji. W jej wyniku tracisz nie tylko tkankę tłuszczową, ale też część masy mięśniowej. Białko w diecie bariatrycznej bierze udział w odbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej. Tym samym twój metabolizm przyspiesza i spalasz więcej kalorii, co ma miejsce w trakcie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę. Białko pomaga też zniwelować uczucie głodu między posiłkami, spowodowane spożywaniem dużo mniejszych porcji, niż mogłeś zjeść wcześniej.

Dieta bogata w białko

Swoją dietę zawsze konsultuj z dietetykiem bariatrycznym. Nie tylko w okresie bezpośrednio po operacji bariatrycznej, ale również w późniejszym okresie swojego życia. Pozwoli ci to uniknąć popełnienia błędów żywieniowych i pomoże zdobyć niezbędną wiedzę potrzebną do układania codziennych jadłospisów bogatych w substancje odżywcze.

Białko w diecie bariatrycznej sprawi, że posiłki będą bardziej syte, a twój organizm otrzyma niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania.

Nowy styl żywienia zakłada nie tylko zmianę składników potraw, ale też ich wielkość, którą jednorazowo możesz spożyć. Wynika to z faktu, że po operacji twój żołądek jest dużo mniejszy i nie jesteś w stanie zjeść tyle, co kiedyś. Dlatego też przygotowując swoje posiłki, zadbaj o to, by białko spożywać w pierwszej kolejności, gdy masz jeszcze miejsce w żołądku.

Białko możesz znaleźć nie tylko w mięsie. Bardzo smaczne potrawy możesz skomponować z fasoli, tofu, komosy ryżowej i produktów sojowych. Poza tym bogate w białko są produkty mleczne oraz jaja.

Suplementacja białka w diecie bariatrycznej

Pomimo starań i dbania o obecność białka w twoje diecie, może ci być trudno zaspokoić potrzeby organizmu na odpowiednim poziomie. Tym bardziej że twoja zdolność wchłaniania białka nie jest taka sama, jak przed operacją.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji białka. Oczywiście wcześniej skonsultuj to ze swoim dietetykiem, aby nie zrobić czegoś, co mogłoby ci zaszkodzić. Pomoże ci on tak dostosować twoją dietę i suplementację, by dojść do idealnej sytuacji, w której dziennie spożywać będzie co najmniej 70 g białka.

Do wyboru masz odżywki białkowe, które składają się z białka mlecznego, sojowego lub białka jaja. Dobrze przyswajają się przez organizm i zawierają 9 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego ciała.

Pamiętaj – jednak najlepsze efekty osiągniesz korzystając ze stałej opieki dietetyka klinicznego.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x