PORADY

Jak zaplanować sobie czas?

Jak zaplanować sobie czas, żeby nie zwariować i jakoś sensownie wszystko pogodzić?

Jesteś jak bohaterka drugiego planu z filmu Czterdziestolatek, czyli kobieta pracująca i żadnej pracy się nie boisz. Jeśli tak się akurat złożyło możesz też być zabieganym mężczyzną. Nieistotne.

Ważne, że pracujesz, masz dom, obowiązki, zakupy, dzieci i całą dodatkową listę rzeczy do zrobienia. Okazuje się, że zaczynasz zaniedbywać siebie, swoich przyjaciół, rodzinę (!) swoje hobby, bo zwyczajnie zaczyna brakować Ci czasu.

Jak zaplanować sobie czas, żeby nie zwariować i jakoś sensownie wszystko pogodzić?

Poniżej kilka istotnych porad jak się ogarnąć i nie patrzeć z przerażeniem czego nie udało się zrobić.

Planowanie czasu – Zrób listę zadań

Pomoże Ci ona zaplanować efektywniej czas. Możesz taką rozpiskę robić codziennie lub też na cały tydzień. Układając listę nie rozpisuj dnia tak, żeby już nic nie można było wcisnąć. Zostaw sobie margines na niespodzianki. Może się okazać, że niektóre zadania zajmą ci więcej czasu i potem się ze wszystkim nie wyrobisz. Użyj klasycznej kartki na lodówkę lub bardziej zaawansowanej metody jak Kalendarz Google + smartfon / Twoja lista będzie Cię ostrzegać na bieżąco o nadchodzącym zadaniu.

Jak zaplanować sobie czas – użyj smartfona

Wstań wcześniej

Zaoszczędzony na spaniu czas pozwoli Ci zrobić więcej rzeczy. Z rana też nasz mózg pracuje bardziej wydajnie, warto o tym pamiętać.

Ustal priorytety

Zacznij dzień od zadań, które są najważniejsze i muszą być zrobione, bo inaczej „świat się zawali”. Najtrudniejsze zadania najlepiej zrobić od ręki, żeby potem móc na spokojnie skupić się na czynnościach, które nie wymagają, aż tyle koncentracji. Nie odkładaj „ Na później”. Najlepiej zrób od razu coś, co masz zaplanowane.

Wykorzystaj czas

Wykorzystaj czas który wcześniej marnowałeś. Czas „ marnowany” codziennie w korkach, w autobusie, w kolejce u lekarza czy urzędzie wykorzystaj na czytanie, naukę, przygotowanie się do spotkania w pracy. Te zaoszczędzone minuty, możesz potem wykorzystać na coś innego. Planowanie czasu to także umiejętność wykorzystania dodatkowych chwil.

Ogranicz oglądanie telewizji

Dobrze zaplanować sobie czas na ulubione programy telewizyjne. Jednak zaraz po ich zakończeniu, należy wyłączać telewizor, żeby kolejne nieistotne programy, nie wciągnęły Cię na tyle, że zmarnujesz na nie całe popołudnie lub wieczór. Planowanie czasu nie wymaga oczywiście dokładnego schematu działania dla rozrywek, ale telewizja nie powinna być treścią Twojego życia.

Bądź asertywny

Nie pozwól sobie wejść na głowę i nie zgadzaj się na wszystko, o co Cię poproszą. Po prostu naucz się grzecznie odmawiać. Nie daj się wykorzystywać. Rozdziel listę zadań pomiędzy wszystkich domowników. Warto zaplanować sobie czas, ale i swoim bliskim, żeby podział obowiązków był sprawiedliwy.

Złap oddech

Pozwól sobie na chwilę relaksu pomiędzy zadaniami. Nie daj się zwariować. Nikt z nas nie jest robotem. 10 minutowa przerwa, gdy nic nie robisz, pozwoli Ci zresetować umysł i przejść do kolejnych zadań z większą energia i entuzjazmem.

Nie siedź do późna

Wieczorem jesteśmy zmęczeni i mniej wydajni. Najważniejsze -zaplanować sobie czas na najtrudniejsze zadania z samego rana, kiedy jesteśmy wyspani i mamy czysty umysł.

W zabieganym świecie i natłoku pilnych spraw warto tak zaplanować sobie czas by posiadać przejrzyste priorytety, listę zadań oraz kalendarz, co bardzo uprości podejmowanie szybkich decyzji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] się nad tym, jak wykorzystać kwarantannę, by po jej zakończeniu mieć pewność, że czas spędzony w domu nie był […]

Binance
2 miesięcy temu

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x