EDUKACJA

Jak przełamać wstyd? Mówienie w języku angielskim

mówienie w języku angielskim
Autor Maria

Nie ma lepszego sposobu na przełamanie swoich lęków niż wyjście im naprzeciw. Dużo rozmawiaj w języku angielskim a zobaczysz, że z każdym kolejnym razem będzie to dla Ciebie mniej bolesne.

Potrafisz poprawnie konstruować zdania, masz niemały zasób słownictwa, znasz gramatykę angielską… mimo tego jak przychodzi do mówienia w języku angielskim, czujesz nieprzyjemne uczucie w brzuchu, zapowietrzasz się i nie wiesz, co powiedzieć? Mówienie w języku angielskim może być dużo prostsze niż sądzisz. Najważniejsze to przełamać wstyd.

Mówienie w języku angielskim – czego się boimy?

Zanim przejdziemy do konkretnych, praktycznych rad, warto abyś zastanowił się, czemu tak naprawdę czujesz się niekomfortowo mówiąc w obcym języku. Podobnie jak nałogowy palacz musi obalić mity dotyczące palenia, aby zerwać z nałogiem, tak samo i sam musisz dowiedzieć się, że lęki związane z mówieniem w języku angielskim są bezpodstawne. Jedynie wtedy będziesz mógł spojrzeć bardziej trzeźwym okiem na to, że mówienie w języku angielskim wcale nie jest straszne. Jakie są więc najczęstsze obawy?

Co jeśli “wyjdę na głupca”?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś uczucia, że ktoś, kto zna angielski słabiej od Ciebie nie ma bariery w mówieniu w tym języku? Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że wyłączył w sobie wewnętrznego krytyka. Pomyśl, czy pamiętasz jakie błędy ktoś zrobił w danym czasie mówiąc w obcym języku? Umiesz sobie przypomnieć, co ktoś inny powiedział, co zawstydziło go samego? Na pewno żadna z odpowiedzi nie przyjdzie Ci z łatwością. Dlaczego? Bo nie przywiązujemy do czyichś słów i językowych “wpadek” tak ogromnej wagi, jak do naszych. Dlatego możesz być pewien, że nawet jeśli zdarzy się, że popełnisz jakiś błąd w trakcie mówienia – nikt nie będzie po chwili pamiętać, jaki on był.

Być może nie mam wystarczającego zasobu słownictwa

Nikt z nas nie jest chodzącym słownikiem, nawet jeśli pomyślimy o naszym rodzimym języku – zawsze znajdzie się słowo, którego nie znamy. Czasem i również zdarzy się, że nie umiemy w dajemy chwili znaleźć odpowiedniego słowa. Co wtedy robimy? Opowiadamy naokoło. Dokładnie w ten sam sposób możesz robić w języku angielskim. Skoro nie przejmujesz się tym, że czasem zapominasz co chcesz powiedzieć w języku polskim, czemu język angielski miałby robić jakąkolwiek różnicę? Poza tym – każdy z nas ma dziś w swoich telefonach internet. Nie wstydź się w razie czego wyciągnąć go i wyszukać odpowiedniego słowa w słowniku.

Co jeśli się zatnę i nie będę mógł wydobyć z siebie żadnego słowa?

Czy wiesz o tym, że kiedy nie używamy na co dzień danego języka, nasz mózg potrzebuje chwili, aby “przeskoczyć” na używanie go? Możemy tego uniknąć w bardzo prosty sposób – nie doprowadzać do momentu, kiedy przestajemy mieć z tym językiem do czynienia. Musimy pamiętać o tym, aby regularnie ćwiczyć swój angielski w szczególności w formie mówionej i słyszanej. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu zarówno ze zrozumieniem tego, co ktoś do nas mówi, jak i z własną wypowiedzią.

Lęk przed obrazą native speakera

Czasem boimy się, że przez nieznajomość kultury czy odpowiednich zwrotów zdarzy się, że urazimy czymś rodowitego Brytyjczyka czy Amerykanina. Najlepszym sposobem na przezwyciężenie tych lęków będzie na pewno czytanie na temat danej kultury i obowiązującego w niej savoir-vivre. Pamiętajmy jednak o tym, że nasi rozmówcy zdają sobie sprawę, że rozmawiają z cudzoziemcem. W tym przypadku po prostu zwrócą nam uwagę, my przeprosimy i będzie po sprawie. Świetnym sposobem, aby w ogóle uniknąć możliwości, że nie będziemy zaznajomieni np. z kulturą Wielkiej Brytanii, jest po prostu uczestniczenie w kursach z native speakerem.

Sposoby, na przełamanie swoich lęków – mówienie w języku angielskim

Omówiliśmy już najczęściej spotykane lęki związane z mówieniem w języku angielskim. Jak możemy sobie z nimi poradzić? Sposobów jest wiele, jednak aby nie zatonąć w gąszczu lifehacków, najlepiej będzie omówić najskuteczniejsze z nich.

nauka mówienia w języku angielskim

Pozostań osłuchanym

Jeśli nie zamierzasz zostać prelegentem na konferencji, rozumienie mowy powinno być dla Ciebie tak samo ważne, jak mówienie. Po codzienną mowę języka angielskiego nie musisz sięgać daleko – wystarczy włączyć sobie film czy serial brytyjski bądź amerykański i oglądać.

Mówienie w języku angielskim – po prostu dużo ćwicz

Nie ma lepszego sposobu na przełamanie swoich lęków niż wyjście im naprzeciw. Dużo rozmawiaj w języku angielskim a zobaczysz, że z każdym kolejnym razem będzie to dla Ciebie mniej bolesne. Istnieje wiele portali w świecie online, gdzie możesz odnaleźć partnera do rozmów w języku angielskim. Do najpopularniejszych z nich należą: Preply, Creativa czy Meetup. Jeśli jednak pragniesz uczyć się pod okiem doświadczonego nauczyciela, najlepszym sposobem okaże się być kurs z native speakerem.

Zidentyfikuj swoje największe problemy

Wcześniej pisaliśmy o nieuzasadnionych lękach, ale czasem bywa tak, że lęki mają bardziej uzasadnione podłoże. Oczywiście nie oceniaj tego sam! Umów się na lekcję z nauczycielem i zidentyfikuj, czy nie powinieneś np. poduczyć się poprawnej wymowy, zwiększyć swój zasób słownictwa bądź lepiej zrozumieć angielską gramatykę. Jak już dowiesz się, co warto będzie ulepszyć – rozwiąż problem poprzez systematyczną naukę.

Wyzbyj się perfekcji

Idealność nie istnieje. Niby każdy to wie, ale wciąż trzeba to powtarzać. Czasem na okrągło. Nasze dążenie do bycia perfekcyjnym w języku angielskim zawsze będzie żmudne. Nawet rodowity brytyjczyk czy amerykanin nie jest perfekcyjny. Każdemu zdarzają się potknięcia czy pomyłki – najważniejsze to mieć otwartą głowę i uczyć się na wcześniej popełnionych błędach. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] za sprawą Szekspira wrócił do łask. Gdy Wielka Brytania zyskała status światowego mocarstwa, angielski po licznych przemianach, zaczął się rozpowszechniać na całym świecie. Anglia, chcąc, aby ich język zachował swoją […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x