EDUKACJA

Edukacja domowa – dla kogo?

edukacja domowa
Autor O!

Zdalne nauczanie i edukacja domowa dają wiele możliwości, wykorzystaj je.

Wydarzenia ostatnich miesięcy zmusiły uczniów do nauki zdalnej. Chociaż na początku wizja pozostania w domu, wydawała się kusząca, wielu doświadczyło zawodu, gdyż praktycznie samodzielna nauka przerosła ich siły. 

Są jednak osoby, które na co dzień, niezależnie od pandemii, uczą się na własną rękę. Wybrały opuszczenie na zawsze murów szkoły, aby zyskać większa swobodę w nauce. Takie osoby nazywamy z angielskiego homeschoolersami

Czym jest edukacja domowa?

Jest to alternatywa dla szkoły klasycznej. W Polsce za wnioskiem do dyrektora, można dopełniać obowiązku szkolnego poza murami szkoły. Dobór materiałów, ich źródeł, sposobu i ilości nauki należy do obowiązków ucznia który, tę edukację podejmuje. Homeschooler dostaje sugestię od szkoły w zakresie partii materiału jaki musi opanować na końcoworoczne egzaminy klasyfikujące. Jedynym jego obowiązkiem jest zdanie ich. Ma wolną rękę w jaki sposób podejdzie do realizacji podstawy programowej. Egzaminy zdawane są z jednego konkretnego przedmiotu, z całości materiału przewidywanego na dany rok szkolny. Oczywiście jest możliwość poprawy oceny jeżeli nie zdamy, albo  nas nie satysfakcjonuje. 

edukacja domowa

Zalety edukacji domowej

Daje to przestrzeń do bardziej indywidualnego rozwój, wykorzystania potencjału dziecka w ukierunkowany, wybrany wspólnie przez rodzinę sposób. Pozwala to na większą swobodę działania, można uczyć się w dowolnym miejscu na ziemi, dowolnej porze i dowolnym sposobem.

Takie rozwiązanie jest korzystne m.i. dla sportowców lub osób, które już wiedzą w jakim kierunku chcą podążać, a stacjonarna szkoła zabiera ich cenny czas. Nauczanie domowe pozwala na lepsze poznanie siebie, swoich mocnych i słabych stron. Dlatego sprawdzi się też u tych, którzy dopiero szukają swojej drogi, którą wi codzienności w szkolnej trudno zauważyć.

Edukacja domowa a indywidualne nauczanie

Edukację domową często myli się z terminem indywidualnego nauczania. Różni się ono znaczącą od „ed„. Przede wszystkim tym dla kogo jest ono przeznaczone. Z założenia indywidualne nauczanie jest formą kształcenia dla dzieci, których stan zdrowia nie pozwala na uczęszczanie do szkoły. Przysługuje uczniom mającym trudności w funkcjonowaniu szkolnym, uczniom sprawiającym trudności wychowawcze, z problemami w uczeniu się  oraz uczniom z niepełnosprawnością. Te rzeczy nie zawsze wynikają ze złego zdrowia. Do domu ucznia, w takich sytuacjach, przychodzą nauczyciele i lekcje odbywają się, jak sama nazwa wskazuje, indywidualnie.

Zdalne nauczanie

W przeciwieństwie do edukacji domowej czy indywidualnego toku nauczania, nigdzie w polskim prawie nie ma informacji w jaki sposób zdalne nauczanie ma wyglądać. Lekcje odbywają się bardzo różnie. Dotyczy się to nie tylko szkół, często też w obrębach danej placówki, nauczyciele korzystają z całkiem innych rozwiązań. 

Pojawiły się nieoczekiwane problemy z dostępem do odpowiednich materiałów, czy nawet uczestnictwa w lekcji online. Codziennie spędzasz po parę godzin na komputerze,  będąc na e-spotkaniach, oraz wykonując zadania. Jednak brak efektów. Nie widzisz, że idziesz do przodu. Ilość zadań które musisz samodzielnie wykonać jest często większa niż w szkole, a nikt cię nie pilnuje, sam planujesz naukę. Masz rozregulowany zegar biologiczny i paradoksalnie więcej stresu z jakim sobie musisz poradzić. Mimo wszystko chcesz nadal się uczyć, poradzić z barierami, aby po prostu nie być z materiałem do tyłu i tracić czasu. Tylko jak to zrobić?

Czego można nauczyć się od homeschoolersów?

Na własnej skórze przekonaliśmy się, jak trudno jest o wydajną pracę w domu. Okazuję, że nie ma takiego czegoś jak „zacisze domowe”. Otacza nas wiele dystraktorów takich jak: rodzice, rodzeństwo, telefon czy komputer, na których ekranach są włączone nie tylko pomoce naukowe, ale także facebook, instagram czy netflix. Te i inne problemy dotykają na co dzień osoby uczące się w domu. Jak one sobie radzą? W końcu to dla nich norma. 

Jak uczyć się efektywnie w domu

Nasza rutyna została nam odebrana, a jak głosi mądre powiedzenie „w nawykach drzemie największa moc”. Kluczem do właściwego zarządzania czasem, jest plan. Nawet bardzo ogólny, ale zawierający najważniejsze punkty dnia czy tygodnia. Przed kwarantanną wstawaliśmy o wyznaczonej godzinie. Ubieranie się, pakowanie książek pozwalało nam poczuć, że dzień pracy się zaczyna. Teraz często w pośpiechu tuż po otworzeniu oczu otwieramy laptopa, jeszcze zaspani oglądamy lekcje. Towarzyszy nam przy tym telefon, śniadanie. Nad tym popracuj.

Jeżeli zależy ci aby czas nie przelatywał ci przez palce, skorzystaj z porady uczniów na edukacji domowej 

Staraj się wyznaczyć sobie stałe pory wstawania, albo dostosowane do harmonogramu przekazanego przez szkołę. Spróbuj zrobić listę rzeczy, które masz do zrobienia. Rozliczaj się ze sobą nie jest ilości czasu jaki poświęciłeś na dany materiał, ale z ilości jaką przerobiłeś. Przecież wiesz jak łatwo stracić 3 godziny patrząc się na kwiaty za oknem, mimo że leży przed tobą tylko jeden rozdział książki.

Własne miejsce nauki

Postaraj się wydzielić jedno miejsce gdzie się uczysz. Porozmawiaj z osobami, z którym mieszkasz, że w podanych przez ciebie godzinach będziesz potrzebował spokoju i dostępu do komputera. Często zdarza się że w połowie lekcji wchodzi nam rodzic i proponuję jabłuszko. Powiedz, że jest to uciążliwe i z wielką chęcią zjesz jabłuszko a może nawet szarlotkę, ale po zakończonej nauce.

edukacja domowa
Porządek na miejscu pracy

Swoje stanowisko pracy utrzymuj w porządku.  Jeżeli na twoim stanowisku nie będzie zbędnych papierów kubków czy ubrań, stracisz pretekst do przerwania pracy. Znasz pewnie uczucie, kiedy już jesteś gotowy coś zrobić jednak zauważasz rozrzucone ubrania czy brudny blat, przez odczuwasz chęć zajęcia się tym najpierw. Dzięki porządkowi już nie będzie to  problemem, albo chociaż zauważysz, że to tylko psikus, jaki robi ci twój mózg. 

Jeżeli wiesz, że najbliższe parędziesiąt minut chcesz poświęcić skupionej nauce, spróbuj zamknąć wszystkie strony internetowe, które mogłyby cię rozpraszać. Wycisz powiadomienia, choć najlepszym sposobem byłoby wyniesienie telefonu do innego pokoju. Łatwiej się przyłapiesz na zajmowaniu się mało ważnymi rzeczami czy bezmyślnym scrollowaniu.

Edukacja domowa – Efektywnie planuj swój czas

Jeżeli wiesz że nauka po 4 godzinach jest już nieefektywna, to postaraj się zaplanować te cztery godziny najlepiej jak potrafisz. Gdy wykonasz ustalone wcześniej przez ciebie zadania, pozwól na sobie odpoczynek. Po zakończonym dniu, oczywiście z zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, postaraj się poruszać się czy wyjść na spacer. Higiena psychiczna, jak i fizyczna jest nam wszystkim teraz bardzo potrzebna. 

Tymi podstawowymi zasadami kierują się osoby na „ed”. Zauważ, że w szkole klasycznej też one działają. Nikt tego ci tak wprost nie powiedział, dlatego zrozumiałe jest, że masz czasem problem.
Zdalne nauczanie i edukacja domowa dają wiele możliwości, wykorzystaj je.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
binance Registrácia
21 dni temu

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x