EDUKACJA PORADY

Nauka angielskiego z filmów i seriali

Autor Maria

Wciąż szukasz nowych sposobów na to, aby uczyć się języka angielskiego? Dobrym sposobem jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zamiast ślęczeć nad książkami możemy zabrać się za bardziej interaktywną formę przyswajania języka. Jest nią właśnie nauka angielskiego z filmów i seriali.

Nauka angielskiego z filmów i seriali – czemu warto?

Nie mówimy, że nauka z książek jest czymś złym. W końcu pomogą Ci one w nauce niezbędnej podstawy. Są nią np. popularne słownictwo, gramatyka, czy używanie odpowiednich fraz. Dla nas jednak coraz ważniejsze staje się, aby mieć do czynienia z tzw. żywym angielskim. Pomoże on w znacznej mierze odnaleźć się np. na wyjeździe zagranicznym, czy podczas ważnej biznesowej rozmowy. Nauka w ten sposób pozwala nam również uczenia się słownictwa w różnych kontekstach, czy też poznajesz popularne angielskie idiomy. Kolejnym, nie mniej ważnym plusem uczenia się z filmów, jest mienie do czynienia z oryginalną wymową angielską – brytyjską bądź amerykańską. No i wreszcie, taka forma nauki jest po prostu przyjemnością. Kto z nas w końcu nie lubi oglądać filmów na co dzień?

Jak odnaleźć miejsce do nauki?

Istnieją dedykowane miejsca do nauki angielskiego z filmów bądź seriali. Można podać przykład Supermemo, który oferuje kurs nauki przy pomocy filmu z Olive Green – poziom zaawansowania językowego wzrasta wraz z rozwojem fabuły. Pojawiają się różne ćwiczenia – gry zręcznościowe czy łamigłówki, które mają za zadanie lepiej utrwalić nowo poznany język. Co więcej, w tym kursie jest również możliwość sprawdzenia własnej prawidłowej wymowy. Kolejnym ciekawym miejscem do nauki z filmów może okazać się FluentU, który posiada ogromną bazę filmów, teledysków, czy zwiastunów filmowych do nauki języka.

NETFLIX – inspiracje językowe na wyciągnięcie ręki (z pilotem)

Do najbardziej rozpowszechnionych form nauki z filmów i seriali zalicza się korzystanie jednak z znanych nam platform. Jeśli mamy niewiele czasu na naukę – świetny okaże się być Vimeo, który zawiera ogromną bazę filmów krótkometrażowych. Interesujące okażą się być również serwisy społecznościowe – coraz więcej filmików chociażby na Facebooku zawiera już opcję oglądania z napisami. Możemy również wybrać Netflixa, HBO GO, czy Amazon Prime. Wiele zależy od naszych upodobań i tego, co chcemy oglądać.

Nauka angielskiego z filmów…co oglądać?

Częste pytanie, jakie pojawia się, kiedy mowa o tej formie nauki, jest “co powinnam/powinienem oglądać?”. Na pewno dużym plusem jest wybranie po prostu interesującej nas fabuły z gatunku, jaki nas zaciekawi. Jednak nie zawsze może się to okazać dobrym pomysłem. Np. wybierając film akcji możemy liczyć się z tym, że rzadko kiedy będziemy umieli skupić się na wychwyceniu dialogów. Dlatego warto jest wybierać firmy nieco bardziej szablonowe, które nie będą “rozpraszaczami” w naszej nauce, ale wciąż okażą się być przyjemne. Przykładowo, do nauki brytyjskiego angielskiego można wybrać: Hamlet, Bridget Jones’s diary, Love Actually, Shakespeare in love. Jeśli bardziej chcemy obeznać się z amerykańskim angielskiem, warto zajrzeć do Cast Away, Forrest Gump, Singing with the rain, Social network.

Jak się uczyć?

Aby nauka angielskiego okazała się skuteczna, nie tylko musimy wiedzieć co i gdzie oglądać, ale przede wszystkim jak oglądać. 

Wybieraj filmy, które już znasz

Czy zauważyłeś, że kiedy podawaliśmy przykładowe filmy do nauki języka angielskiego, najczęściej pojawiły się klasyki, które każdy z nas zna? Wydarzyło się tak właśnie już z wcześniej wspomnianego powodu – lepiej będzie nam się wtedy skupić na nauce, a nie na fabule.

Nauka z filmów

Nauka angielskiego z filmów z napisami czy bez napisów?

Odpowiedź brzmi – z napisami i bez nich. Innymi słowami – oglądaj filmy dwa razy. Najpierw włącz film z angielskimi napisami – pozwoli Ci to na lepsze rozumienie mowy oraz sprawi, że lepiej wychwycisz ciekawe zdania, słownictwo czy frazy. Jednak gdybyśmy oglądali filmy jedynie z napisami – nauczylibyśmy się głównie czytać, a nie słuchać. Dlatego ważnym jest, aby obejrzeć film drugi raz – tym razem z wyłączonymi napisami. Znasz już słownictwo i lepiej zapoznałeś się z fabułą, więc będziesz mógł już w pełni skupić się na słuchaniu z rozumieniem.

Nauka z opóźnionymi napisami

Jeśli nie chcesz oglądać filmu dwa razy – wybierz tę opcję. Ustaw sobie subtitle delay na ok. 2 sekundy. Dzięki temu najpierw skupisz się na słuchaniu, a dopiero później na czytaniu dialogu.

Zacznij od małych kroków

Zacznij od krótkich filmów lub też oglądaj z przerwami. Najlepsze na początek mogą okazać się mimo wszystko filmy krótkometrażowe lub odcinki znanego Ci serialu, np. Przyjaciół. Później przejdź do coraz to dłuższych metrażowo filmów. Jeśli jednak w trakcie oglądania poczujesz się zmęczony – zrób sobie przerwę. Ze znużonym umysłem i tak nic nie przyswoisz.

Słuchaj i powtarzaj

Jeśli zetkniesz się z wartym do zapamiętania słowem lub frazą, cofnij się do momentu wypowiadania jej w całym kontekście, posłuchaj jej i powtórz na głos – zrób to kilka razy. Dzięki temu dużo lepiej zapamiętasz ciekawe słówka i zwroty.

Prowadź zeszyt 

Nie zapominaj oczywiście o zapisywaniu: idiomów, zwrotów, słówek. Dzięki filmom masz w końcu do czynienia z żywym angielskim i warto nie zaprzepaścić szansy na lepsze poznanie języka. Za każdym razem, jak usłyszysz coś ciekawego – zapisz to wraz z stosowaną wymową.

Pamiętaj mimo wszystko, że filmy uczą Cię przede wszystkim obeznania się z anglojęzyczną mową. Nie możesz zapominać o tym, jak ważne jest również mówienie w języku angielskim i prowadzenie żywej rozmowy. W tym przypadku najlepiej jest zapisać się na kurs z native speakerem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] życia. Jeżeli twój plan dnia jest napięty i trudno jest Ci wygospodarować dodatkowy czas na zajęcia językowe, wówczas warto rozważyć indywidualny tok nauki. Niezależnie od obranej metody, prywatne lekcje […]

cuenta gratuita en Binance
3 miesięcy temu

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x