EDUKACJA KARIERA

Kim zostanę gdy dorosnę? Wybór zawodu dla dziecka

Wybór zawodu dla dziecka nie jest łatwy. I to z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że czasu jest jeszcze mnóstwo…

„Fantazja, fantazja, bo jest od tego, Aby bawić się, aby bawić się, Aby bawić na całego!”

Pokolenie czterdziestolatków jeszcze może to pamięta.

To słowa jednej z piosenek z dzieciństwa. Tej fantazji nie brakuje naszym dzieciom. Co rusz zmieniają pomysły kim chcą zostać w przyszłości. Jednego dnia jest to policjant, kolejnego nauczyciel. Czasem ciężko za tym nadążyć, tak szybko to się zmienia.

Wybór zawodu dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w naszym życiu. Kiedy jest ten właściwy moment na doradzenie dziecku co robić?

Nie pomyl siebie z Twoim dzieckiem

Warto pamiętać, że nie o nas tu chodzi, nie o nasze ambicje, które pokładamy w dziecku i nie o nasze pragnienia. Może zabrzmi to w sposób, którego nie polubisz. Ale Twoje plany związane z zawodową przyszłością dziecka nie są wcale najważniejsze. Jakkolwiek jego przyszła kariera na pewno leży Ci na sercu.

Wybór zawodu dla dziecka zaczyna się od zabawy
Wybór zawodu dla dziecka zaczyna się od zabawy

Najważniejsze jest to, czego chce dziecko. Nie wolno narzucać mu swojego zdania. Lepiej skupić się na zbieraniu informacji o różnych profesjach. Jeśli będziesz rozmawiać o różnych zawodach od najmłodszych lat, to temat stanie się dla dziecka czymś naturalnym. Własnie dlatego warto od początku troche uczestniczyć i obserwowac co naprawdę je interesuje.

Daj mu wybór ale…

W wyborze zawodu dla dziecka liczą się nie tylko chęci. Kiedy dziecko wybiera, co chce robić w przyszłości, dobrze by było, żeby wzięło pod uwagę swoje uzdolnienia i zainteresowania. Jeśli samo nie potrafi do nich dotrzeć i ich nie zauważa, warto mu pomóc. W byciu dobrym pracownikiem pomocne będzie to, czy zajmuje się czymś, co je ciekawi. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę wyborze?

Wybór zawodu dla dziecka będzie też zależny od stanu zdrowia pociechy. Wada słuchu jest przeszkodą w zawodzie kierowcy. Fakt, że nie umiesz śpiewać nie pomoże w karierze solisty.

Preferencje są ważne

Dziecko z dużym temperamentem nie odnajdzie się w pracy informatyka. Nieśmiałe zaś raczej nie sprawdzi się w roli handlowca, bo kontakty z klientami mogą je stresować.

Poznanie samego siebie uczyni wybór zawodu dla dziecka łatwiejszym.

Jeśli ciężko się na coś zdecydować lub macie odmienne zdania na linii rodzic – dziecko jak widzicie jego przyszłość, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Wybór zawodu dla dziecka – Gdzie iść po pomoc

W poradni psychologiczno-pedagogicznej znajdziesz odpowiednie wsparcie. Usługi w placówce rejonowej są nieodpłatne, a skierowanie nie jest wymagane. Wizyta u psychologa pozwoli ocenić m.in.: zdolności, zainteresowania, usposobienie ucznia, a także jego wiedzę. Dzięki temu decyzje przyjdą łatwiej.

Wybór zawodu dla dziecka to prawdziwe wyzwanie. Jako rodzic wspieraj, zwracaj uwagę na plusy i minusy decyzji, które chce podjąć Twoje dziecko. Ta jedna decyzja rzutuje na jego całe życie.

Pozwól mu decydować, nie rób za nie wszystkiego. Daj mu szansę ćwiczyć umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji w różnorodnych sprawach. Nawet w błahostkach.

Stawiaj na jego pasje, monitoruj właściwy dobór programów telewizyjnych, jakie ogląda. Podrzucaj ciekawe lektury. Nigdy nie wiesz, jakie jeszcze ukryte talenty w nim drzemią.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Учетная запись в binance

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x