KARIERA

Praca copywritera. Na czym polega?

Kreatywność copywritera to jedna z głównych cech

Copywriter to ktoś znany i spotykany od wielu lat w działach marketingu. Jakkolwiek funkcja osoby na tym stanowisku przeszła wiele przemian. Zawód ten nierozerwalnie związany z reklamą i z marketingiem. Jest to osoba która pisze teksty. I właściwie na tym etapie można byłoby zakończyć definicję i podstawową funkcję jaką spełnia ktoś pracujący jako copywriter.

Jeszcze w wieku XX copywriterzy zajmowali się głównie wymyślaniem chwytliwych haseł reklamowych, czasami wspomagali branding wymyślając tzw. claimy (kasła przewodnie firmy). Tak czasami jest i dzisiaj – zgodnie z definicją zawartą w Wikipedii copywriter wraz z dyrektorem artystycznym współtworzy reklamę.

Jednocześnie rola osoby na tym stanowisku dzisiaj jest znacznie szersza. Zwłaszcza w odniesieniu do content marketingu, czyli marketingu treści praca copywritera polega także na:

  • pisaniu tekstów opisowych na stronę WWW
  • prowadzeniu bloga firmowego
  • tworzeniu opisów produktów
  • SEO copywritingu
  • przygotowaniu ofert handlowych
  • prowadzeniem fan-page’a firmowego
  • pisaniu streści mailingu

Ile zarabia copywriter?

To pytanie jest dość złożone – zapewne jak w przypadku wielu innych zawodów najbardziej precyzyjna odpowiedź brzmi: to zależy. Od wielu czynników. Przede wszystkim od doświadczenia, od umiejętności, a także wolumenu pracy kreacyjnej, jaki wykonuje copywriter. Istotnym elementem wpływającym na zarobki może być sama forma zatrudnienia – może być w formie umowy o pracę. W tym wypadku copywriter zwykle popracuje dla większych wydawców treści. Mogą nimi być agencje reklamowo-marketingowe. Wielu copywriterów pracuje jako osoby samozatrudnione: w ramach umów B2B (rozliczenie na fakturę, rachunek), a także w ramach umów o dzieło lub umów-zlecenie.

Zarobki w Polsce w tym zawodzie kształtują się od 1000zł nawet do kilkunastu tysięcy zł. Zatem praca copywritera to albo zarobek dodatkowy albo całkiem intratne zajęcie.

Jak rozlicza się copywriting

Nie mówimy tutaj o umowie o pracę. Bo tutaj sprawa jest jasna: copywriter zarabia tyle co wynegocjował z pracodawcą. Ponadto w zależności od miejsca pracy czasami może liczyć na okresowe premie motywacyjne uznaniowe etc.

W innych przypadkach – freelancer pracujący np. na umowę o dzieło rozlicza się zwykle według ilości przygotowanego tekstu. Na świecie dominuje sposób wynagrodzenia zależny od ilości słów. Rozliczenia zwykle wyskalowane liniowo lub co 100 słów. W Polsce przyjął się model rozliczenia bazujący na jednostce ZZS (Znaki Ze Spacjami). A zatem copywriter zwykle uzgadnia zze zleceniodawcą wycenę swojej pracy za 1000 ZZS. Model ten jest przydatny zwłaszcza dla tzw. tekstów SEO, pisanych w dość specyficzny sposób. W tym typie artykułów dominującą wartością ma być skupienie na określonych słowach kluczowych, których potencjalni użytkownicy będą poszukiwać z użyciem wyszukiwarki internetowej.

Co powinien umieć dobry copywriter

Grupa cech jakie można przypisać copywriterowi jest na tyle szeroka, że w tym tekście skupię się tylko na tych najważniejszych. To dzięki nim łatwo można odróżnić kiepskiego copywritera, który działa trochę jak bot od osoby która ma aspiracje pisarskie.

Kreatywność

To cecha, bez której lepiej w ogóle zapomnieć o wykonywaniu tego zawodu. Jeśli chcesz być mocnym copywriterem, musisz być płodnym twórcą. Stale poszukiwać, nie poprzestawać jedynie na przetwarzaniu cudzych myśli, lecz rozwijać własne pole twórcze. Dzięki tej zdolności osiągniesz znacznie więcej niż konkurencja. Co więcej, z czasem, jako osoba twórcza sięgniesz po wyższe stawki a mądry wydawca doceni to co robisz.

Postaraj się  rozwijać tę umiejętność czytając innych (o czym piszą i w jaki sposób). To kluczowa umiejętność w pracy copywritera. Różnica jest jak między zespołem muzycznym, który przyciąga do siebie ogromną widownię grając z własną aranżacją covery hitów, a kapelą weselną, która niby robi to samo – ale jednak różnica jest wyraźna.

Język polski

Bezdyskusyjnie copywriter powinien władać językiem, w którym pisze w sposób znakomity. I to z kilku powodów. Po pierwsze – mało który projekt komercyjny jest na tyle pojemny kosztowo, żeby wydawca był w stanie zatrudniać korektora. Po drugie – już na starcie starania o pracę, jeśli Twój polski jest zbyt słaby, raczej będzie trudno ją dostać. To jedno z kryteriów, przy którym osoba oceniająca umiejętności dzieli CV na dwie kupki. Po tym podziale dopiero ocenia inne skillsy – ale już tylko przeglądając jedną z nich. Pracuj nad warsztatem – pisz różnego rodzaju konspekty, rozprawki, eseje, wprawki językowe, może wiersze? Wszystko się przyda. Zwłaszcza kiedy od czasów szkolnych już trochę minęło. Praca copywritera to mnóstwo innych form, ale te podstawowe także warto trenować

Resaearch

Poszukiwanie i badanie informacji na temat opisywanych tematów to kolejna kluczowa umiejętność, którą musi posiadać dobry copywriter. Jako osoba światła copy może posiadać ogólną wiedzę na każdy temat. Jednak pisząc teksty dla klienta, Twoja wiedza raczej nie wystarczy. Naucz się pytać wyszukiwarkę o ważne tematy, które pozwolą Ci zbudować lub sprawdzić dowolną tezę jaką przyjmiesz pisząc tekst. Postaraj się dociekać prawdy. Nie poprzestawaj na jednym źródle. Zwłaszcza jeśli prezentowana w tekście teza jest nowatorska lub kontroowersyjna.

Praca copywritera to także dobry research

Poszukuj możliwie najbardziej zaufanych źródeł. Wielu klientów życzy sobie, aby każdy stworzony przez copywritera artykuł wskazywał na miejsca, gdzie zostały odnalezione zawarte tam informacje.

Umiejętności SEO

W dzisiejszych czasach dobre artykuły prezentowane na blogu, albo też opisy produktów lub usług, jakie przygotujesz, muszą dobrze współgrać z pozycjonowaniem. Aby tego dokonać

  • zdobądź od klienta listę słów kluczowych jakie powinny być zawarte w tekście
  • jeśli klient ich nie określi, użyj jednego z narzędzi jak https://keywordtool.io/ i wyszukaj słowa, które będą wystarczająco popularne
  • pamiętaj, aby wybrane słowa użyć kilka razy (zwykle ok. 2%) w pisanym artykule

To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich umiejętności SEO jakie dobry copywriter powinien posiadać. Obok tego dobrze wiedzieć trochę na temat budowania linków do tekstu i z niego do innych miejsc w witrynie.

Publikowanie

Jeszcze jedna z niezbędnych umiejętności w dzisiejszych czasach. Jeżeli myślisz poważnie że kariera copywritera jest dla Ciebie, to musisz umieć technicznie obsługiwać najbardziej popularne CMS-y z systemem WordPress na czele. W trakcie publikowania z pewnością spotkasz się nie tylko z narzędziami do poprawy SEO jak Yoast lub All-In-One-SEO. Musisz także samodzielnie przycinać/kadrować obrazki, ustawiać datę publikacji, a często również zadbać o re-posty na Facebooku.

Ponadto – dobry copywriter umie w odpowiedni sposób zarządzać czasem swojej pracy. To wolny zawód ale na pewno nie powolny. Możesz być geniuszem słowa pisanego, ale jeśli notorycznie się spóźniasz z tekstami, Twoi zleceniodawcy w końcu stracą cierpliwość.

Na koniec jedna uwaga. Faktycznie ten rodzaj pracy jest przeznaczony dla dość wąskiej (można rzec – elitarnej) grupy ludzi. Ponad wszystko copywriter kocha pisanie. I rzeczywiście taki rodzaj pracy musi mu sprawiać frajdę – inaczej: lepiej poszukaj innej roboty bo się zamęczysz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] jako łatwy dostęp do wybranego stanowiska. Studenci mają łatwiej, ponieważ posiadanie statusu studenta jest równoznaczne z niższymi kosztami dla pracodawcy. Dlatego też ta grupa jest chętniej […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x