Centra medyczne – Jaka jest ich przyszłość w Polsce?
Centra medyczne w Polsce posługują się coraz bardziej nowoczesnymi technologiami. Technologia i cyfryzacja rozwija się dynamicznie, co przekłada się na różnorodne dziedziny gospodarki. W przeciągu kilku lat będziemy obserwować pojawianie się technologii ubieralnych, wspieranych głównie przez fitness i aplikacje well‑being. Ich prawdziwy potencjał w przyszłości będzie leżał w przełomowym wpływie na sektor ochrony zdrowia.
Wiele centrów medycznych w Polsce wciąż jeszcze korzysta z przestarzałych metod tradycyjnych teczek czy kart pacjenta, jednak prędzej czy później, system ten ulegnie znacznej modyfikacji.
Jak będą wyglądać przyszłe centra medyczne?

Medycyna przyszłości będzie w coraz większym stopniu wykorzystywać technologię – smartfony, urządzenia noszone na ciele, czyli tzw. wearables, specjalne aplikacje, telekonsultacje, a w końcu i uczenie maszynowe.
Nad wieloma takimi rozwiązaniami już teraz pracują polskie firmy. Warto wziąć pod uwagę chociażby aplikacje zdrowotne, które są w stanie kontrolować rytm naszego snu, bicie serca czy sprawdzać tętno. W podobny sposób, być może, będzie funkcjonować przyszła diagnostyka w centrach medycznych.
Telemedycyna – rozwiązanie obejmie w przyszłości – centra medyczne
Już dzisiaj wielu z pacjentów centrów medycznych w Polsce deklaruje chęć korzystania z usług telemedycyny, czyli metod leczenia zdalnie, na odległość.
Dzięki współpracy telekomunikacji, informatyki i medycyny powstały technologie umożliwiające świadczenie usług medycznych i sprawowanie opieki zdrowotnej niezależnie od barier geograficznych. Telemedycynę wykorzystuje się między innymi przy konsultacjach specjalistycznych.
A także w edukacji, profilaktyce zdrowotnej, w chirurgii, w ratownictwie medycznym. Ma duży potencjał w leczeniu osób przewlekle chorych, w diagnostyce i monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów.
Telemedycyna w centrach medycznych jest rozwiązaniem nie tylko od strony mobilnej czy technologicznej.
W dobie koronawirusa telemedycyna pozwala na uzyskanie zdalnej porady bez konieczności dotarcia do placówki i narażania siebie i bliskich na kontakt z wirusem.
Pozwala ona również na zaoszczędzenie czasu, co może sprawić, że kolejki na wizytę specjalistyczną znacznie się zmniejszą, a dodatkowo obiecuje znaczną redukcję kosztów.
Na przykład, dzięki zdalnej opiece kardiologicznej możliwy jest stały monitoring pracy serca, dzięki przenośnemu rejestratorowi sygnału EKG i ruchów oddechowych. W przypadku wykrycia anomalii ratownik medyczny zbiera szczegółowy wywiad medyczny i kieruje pacjenta na zdalną konsultację lekarską.
Podsumowanie
Rozwiązania przyszłych centrów medycznych nie wykraczają znacznie poza obszar dzisiejszych możliwości technologicznych. Wdrożenie ich w życie i nasze zdrowie jest tylko kwestią czasu.
Dzięki takim rozwiązaniom lekarze mogą rozwijać swoją wiedzę i kompetencje, a także wspólnie diagnozować i prowadzić dokładniejsze badania.