PORADY

Czy warto mieć hobby?

Hobby to coś na co wydasz ostatnie pieniądze, nie będziesz na nim zarabiał i za cholerę nikt go nie zrozumie. To tylko jedna z definicji…

Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa.

Ktoś jeszcze pamięta tę piosenkę?

Co robić gdy nie ma co robić?

Oczywiście, że możesz cały swój wolny czas poświęcić na leżeniu plackiem i ćwiczeniu mięśni kciuka przy zmienianiu kanału telewizyjnego. Możesz tez klikać na smartfonie jak 90% populacji która dąży donikąd…. Jeśli jednak masz trochę wolnego czasu, może warto mieć jakieś hobby?

Najpierw definicja

Granie na instrumentach to także fajne hobby

Hobby to ten rodzaj aktywności, który z pewnością kojarzy się z czymś fajnym. Zapewne definicji jest wiele. Mnie szczególnie spodobała się jedna zasłyszana kilka lat temu:

Prawdziwe Zainteresowanie musi charakteryzować się trzema cechami:

  1. To rzecz którą kochasz robić jak nic innego i jesteś w stanie wydać na nie ostatnie pieniądze.
  2. Hobby to coś, co nigdy nie stanie się Twoim zajęciem i sposobem zarabiania.
  3. Porządne hobby polega także na tym, że poza Tobą i kilkoma innymi wariatami nikt go nie rozumie.

Oczywiście to tylko zasłyszana mądrość ludowa – jeśli chcesz możesz ja przyjąć jako obowiązującą albo poszukać całkiem innej własnej. Ta będzie najlepsza – najlepsza dla Ciebie.

Po co mi hobby?

Posiadanie własnych zainteresowań jest świetną formą odpoczynku. Pozwala Ci zapomnieć o problemach dnia codziennego, zdystansować się i zredukować stres. Warto je mieć, bo zabija ono nudę. Pozwala robić coś ciekawego, coś czego nie robisz każdego dnia. Może dać Ci wiele satysfakcji i pozwoli Ci poprawić swoją samoocenę.

Nauczy Cię wypełniać czas spędzony na bezmyślnym gapieniu się w telewizor czy surfowaniem w sieci bez celu.

Inne zalety posiadania hobby

Kolejnym powodem dlaczego warto mieć jakieś zainteresowania jest fakt, że dzięki niemu rozwijasz swój umysł. Poszukując informacji na temat tego, co cię interesuje zmuszasz umysł do aktywności. Posiadanie pasji podnosi poziom twojej wiedzy – a ty w ogóle nie jesteś zmęczony. To naprawdę świetna inwestycja w siebie.

Hobby pozwoli Ci rozwinąć kreatywność. Zwłaszcza takiego, o charakterze artystycznym. Możesz wybrać wiele ciekawych opcji, takich jak malowanie, taniec, śpiew, fotografia, dzierganie na szydełku, gotowanie. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

A  co to zmienia?

Hobby daje Ci szansę na prowadzenie zdrowego trybu życia. Zamiast siedzieć na kanapie, zajadać problemy, możesz aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu uprawiając jedna z wielu dostępnych dyscyplin sportowych. Aktywność fizyczna pozwoli Ci poprawić koncentracje, dotlenić organizm, przewietrzyć umysł i utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Masz problem z nawiązywaniem nowych znajomości? To kolejny powód, dla którego warto mieć jakiegoś konika. Posiadanie pasji pozwoli Ci być interesującą i atrakcyjną osobą. Możesz poznać wielu ludzi (czasami kilku ale właśnie oni będą ważni) o podobnych zainteresowaniach. Możesz zaimponować innym, których interesuje coś z innej dziedziny, o ile to dla Ciebie ważne. Posiadanie hobby daje Ci także szanse na ciekawe rozmowy. Osoby, które posiadają hobby są bardziej otwarte na świat, odważniejsze, a przede wszystkim nie są nudne.

Organizacja czasu

Posiadając tego typu zainteresowania wypełniasz swój dzień i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że wpadniesz w złe towarzystwo czy nałogi. Hobby pozwala Ci oderwać się od koncentrowania się na tym, co niepozytywne. Pozwala skierować twój umysł z dala od codziennych zmartwień. Warto znaleźć na nie czas w ciągu dnia. Nie tylko chlebem człowiek żyje.

Czy warto mieć hobby – zabij rutynę

To świetny sposób na zabicie rutyny. Warto mieć jakąś pasję, bo dzięki temu Twój dzień jest dużo ciekawszy. Robienie czegoś dla siebie, bądź nawet dla innych wprowadza w nasze życie podmuch świeżości.

Prawdziwa pasja może przynieść Ci dodatkowe pieniądze. Zainteresowania są mile widziane w życiorysie. Niektórzy to właśnie dzięki temu dostali pracę. Jeszcze inni uczynili z niego własny plan na życie, pracę i swoja drogę sukcesu (patrz na wynalazców, odkrywców)

Dzięki hobby można wyrazić siebie. Dzięki zainteresowaniom, możesz być, tym kim chcesz być.

No cóż to tyle ode mnie. Czy znasz już odpowiedź czy warto mieć jakieś hobby?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x