DOM FINANSE

Jak zarządzać domowym budżetem

jak zarządzać domowym budżetem
Autor O!

Jak rozsądnie zarządzać budżetem – uważaj na „sklepowe pułapki”. Kontroluj impulsy. Kolory, zapachy, muzyka, układ towarów w sklepie. Te wszystkie wybiegi mają nakłonić Cię do zakupu.

Wszystko drożeje, kryzys spowodowany m.in. koronawirusem sprawia, że zaczynamy bardziej rozsądnie podchodzić do naszych wydatków. Niepewność jutra i niepokój, który nam towarzyszy powoduje, że wydatki nawet te codzienne, które do tej pory szły nam szybko i łatwo, teraz już zaczynamy planować.

Domowy budżet – zrób plan wydatków

Ustal stałe przychody i wydatki, które ponosisz (np. mieszkanie, media, telefon, paliwo, wszystkie stałe opłaty. W ten sposób widzisz, jakim budżetem domowym dysponujesz każdego miesiąca. Pomocne w zarządzaniu domowym budżetem jest zapisywanie każdego poniesione wydatku. W ten sposób jesteś w stanie przeanalizować racjonalność zakupów.

Jak rozsądnie zarządzać budżetem – uważaj na „sklepowe pułapki”

Kontroluj impulsy. Kolory, zapachy, muzyka, układ towarów w sklepie. Te wszystkie wybiegi mają nakłonić Cię do zakupu. Sztab marketingowców pracuje nad tym, byś wydał więcej. Nie daj się nabrać na te sztuczki, nie kupuj wzrokiem i zapachem.

Jak zarządzać domowym budżetem robiąc codzienne zakupy?

  • rób małe zakupy
  • przygotuj wcześniej listę zakupów i rób zakupy z kartką
  • nie chodź na zakupy głodny
  • rób zakupy sam (szczególnie unikaj zakupów z dziećmi – w domu przegadajcie czego potrzebują, albo na co mają ochotę)
  • płać gotówką (kiedy jest bezpiecznie) – włóż do portfela odliczoną kwotę, którą planujesz wydać
  • przeglądaj wcześniej oferty sklepów, gazetki, ale rozsądnie porównuj ceny
  • nie kupuj tylko dlatego, że coś jest w promocji, zastanów się czy potrzebujesz tej rzeczy , czy kupisz bo jest tańsza … a potem będzie leżała albo wyrzucisz
  • nie zawsze „markowe” znaczy lepsze, w przypadku produktów spożywczych bądź czujny, sprawdzaj skład, możesz kupić ten sam produkt „no name” tylko taniej
  • jazda autem na zakupy do marketu, pamiętaj, że ma sens, kiedy jedziesz na większe zakupy, ale „palenie paliwa” dla kostki masła… już przeanalizuj

Zakupy ubrań

Sprawdź dokładnie swoją szafę, może nie musisz mieć 10 par jeansów, ani też kolejnej pary butów na ten sam sezon. Działaj rozsądnie, czasami nasza szafa „sama zaskakuje”, przejrzyj ją dokładnie. Na pewno znajdziesz w niej rzeczy, w których rzadko bywasz, a o nich najzwyczajniej zapomniałeś. Jeżeli czegoś potrzebujesz, bo po prostu nie masz, a jest Ci to potrzebne – kup, ale kombinuj, czasami okazje na OLX, allegro, czy wypad do lumpexu mogą okazać się super alternatywą dla sklepu, a cena będzie zdecydowane bardziej przystępna.
Jeśli jednak idziesz do sklepu, wypłać pieniądze z bankomatu i tą kwotę traktuj jako nieprzekraczalny budżet zakupowy. Płacenie gotówką fizycznie „boli”, więc wydajesz pieniądze bardziej rozważnie.

Jak zarządzać domowym budżetem

Korzystaj z porównywarek cenowych

Zarządzanie domowym budżetem będzie prostsze dzięki weryfikowaniu cen w porównywarce internetowej. Nie przepłacaj bezmyślnie!

Zanim zapanujesz zakupy, nawet te najprostsze – codzienne, sprawdź oferty promocyjne, gazetki, kupony promocyjne. Zastanów się gdzie możesz pojechać aby najtaniej kupić wszystkie potrzebne rzeczy. Pamiętaj uwzględnij zawsze paliwo i Twój czas.
Zarządzanie budżetem domowym to unikanie debetów, kart kredytowych, pożyczek. Kupuj tylko za własne pieniądze, nie żyj ponad stan. Jeżeli planujesz „grubsze zakupy” przygotuj się do tego, co miesiąc odkładaj konkretną kwotę na dany zakup, a sklep odwiedzaj, dopiero gdy masz uzbieraną gotówkę. To da Ci dodatkowy czas na przemyślenie wydatku, pomoże wzmocnić nawyk oszczędzania i ułatwi zarządzanie domowym budżetem.

Kupuj dobrą jakość. Taniej i więcej nie znaczy oszczędnie. W przypadku wielu towarów jakość ma ogromne znaczenie. Nie chodzi o to, by płacić podwójną stawkę, bo coś ma konkretną metkę. Wysoka cena nie zawsze oznacza wysoką jakość, czasami płacisz po prostu za brand, więc bądź czujny, sprawdzaj, etykiety produktowe.
Mądre zarządzanie domowym budżetem to niekoniecznie wydawanie jak najmniej. W pewnych sytuacjach faktycznie musimy być bardzo oszczędni. Najważniejsze, aby wydatki trzymać pod kontrolą w stosunku do naszych dochodów.

Zarządzać domowym budżetem – to jak prowadzić małą księgowość

Zarządzanie domowym budżetem to ustalenie poziomu wydatków, którego nie chcemy przekroczyć.

Podsumowując, można rozsądnie zarządzać budżetem poprzez:

  • uporządkowanie finansów i prowadzenie małej księgowości. Poświęcaj temu czas codziennie lub przynajmniej raz na tydzień to pozwoli mieć sytuacje pod kontrolą
  • dostosowanie poziomu oszczędzania do naszej sytuacji finansowej.
  • ograniczanie zbędnych wydatków. Zmniejszaj koszty tam, gdzie to możliwe. Wypracuj nowe, lepsze nawyki, które będą chronić twoje pieniądze.
  • pilnowanie, by wydatki rosły znacznie wolniej od dochodów.
  • rezygnację z nieprzemyślanych, impulsywnych zakupów, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na realizację swoich marzeń.

W zarządzaniu budżetem domowym nie popadnij w sknerstwo, kieruj się racjonalnym podejściem, trzymaj budżet pod kontrolą.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] w której w pełni trzymamy się zaplanowanego budżetu wakacyjnego, jest idealna. Niestety w rzeczywistości rzadko tak się zdarza. Oprócz dodatkowych […]

免費創建帳戶
4 miesięcy temu

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x