EKO ZDROWIE

Medycyna niekonwencjonalna

medycyna niekonwencjonalna
Autor O!

Medycyna niekonwencjonalna to również ziołolecznictwo, stosowane w leczeniu czy rehabilitacji. Leki roślinne często są pomijane i niedoceniane.

Problemy zdrowotne, trudne diagnozy medyczne a także popularny trend do sięgania do tego co naturalne powoduje, iż coraz częściej korzystamy z medycyny niekonwencjonalnej.
Mamy wiele rodzajów medycyny: konwencjonalna, klasyczna czy niekonwencjonalna, w skład której wchodzi ziołolecznictwo. Każdej z nich przyświeca jeden cel — troska o nasze zdrowie. Medycyna niekonwencjonalna często jest traktowana po macoszemu i spotyka się z niepochlebnymi komentarzami. Mimo tego cieszy się sporą popularnością.

Medycyna niekonwencjonalna – naturalne metody leczenia

Do wszystkich nowinek trzeba podejść rozsądnie i z głową. Zanim sięgniemy po jakieś specyfiki, warto skonsultować się z lekarzem domowym lub specjalistą. Najważniejsze aby sobie nie zaszkodzić.

Część praktyk, które zaliczane są do medycyny niekonwencjonalnej, ma swoje źródło w dawnej tradycji, inne zaś rozwinęły się w czasach współczesnych. Wiele z praktyk medycyny niekonwencjonalnej opiera się na naturalnych metody leczenia chorego. Preparaty są oparte na naturalnych składnikach. Często ich działania nie są potwierdzone badaniami naukowymi. Niemniej w wielu przypadkach są one akceptowane i czerpią swoja wiedze z przyrody

meedycyna niekonwencjonana


Do najbardziej rozpoznawalnych metod medycyny niekonwencjonalnej należą

  • akupunktura, polegająca na wbijaniu cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele,
  • akupresura, polegająca na uciskaniu konkretnych miejsc ciała,
  • aromaterapia, czyli podawanie naturalnych olejków eterycznych,
  • apiterapia mająca swoje źródło w produktach pochodzących od pszczół,
  • homeopatia — zastosowanie uaktywnionych roztworów wodnych różnych substancji, najczęściej pochodzenia mineralnego bądź roślinnego,
  • irydologia, która opiera się na diagnozie stanu zdrowia przez wygląd tęczówki oka,
  • radiestezja, metoda, która polega na wykorzystaniu wahadeł.
medycyna niekonwencjonalna - akupunktura

Ziołolecznictwo

Medycyna niekonwencjonalna to również ziołolecznictwo, stosowane w leczeniu czy rehabilitacji. Leki roślinne często są pomijane i niedoceniane. Nieufnie podchodzimy do metod leczenia, stosowanych przez nasze babcie. Mimo wszystko ziołolecznictwo powoli wraca do łask, dzięki dowodom na ich skuteczność w leczeniu np. depresji, nadciśnienia tętniczego, przewlekłych zaparć czy cukrzycy.
Zioła wspomagają leczenie wielu schorzeń. Chodzi m.in. o zaburzenia trawienia, nadwagę, choroby dróg moczowych, oddechowych i skóry. Leki roślinne zalecają także w początkowych stadiach chorób tj.: arytmii, nadciśnieniu, zawrotach głowy, cukrzycy, dnie moczanowej, zapaleniu śluzówki żołądka, dysfunkcji wątroby i trzustki.

Nie lecz się ziołami na własną rękę

Zioła są przeważnie dostępne w aptekach bez recepty. Zanim jednak po nie sięgniemy warto skonsultować się z lekarzem. Samowolne leczenie ziołami nawet w zalecanych dawkach może przynieść działania niepożądane. Po źle dobranych ziołach mogą występować reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka lub wysypka. Leki ziołowe mogą również wzmacniać albo osłabiać działanie konwencjonalnych leków.
Stosowanie ziół jest bezpieczne i skuteczne, gdy podlega konsultacji z lekarzem. Nadużywanie niektórych preparatów roślinnych może być tak samo groźne, jak przedawkowanie medykamentów dostępnych na receptę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x