PORADY

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Jak rozmawiać z dziećmi o sexie?
Autor O!

Rozmawiaj z dzieckiem o seksie w sposób dla niego zrozumiały. Im wcześniej zaczniesz rozmawiać z dziećmi o seksie, tym lepiej. Dziecko będzie wtedy świadome, co je czeka, jak zmieni się jego ciało czy psychika.

Twoje dziecko dojrzewa i wreszcie dochodzi do tego momentu, kiedy nie da się już ściemniać, że przyniósł je bocian czy zostało znalezione w kapuście. Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Kiedy jest ten właściwy moment, by poruszyć temat antykoncepcji?
Rodzice czasem wychodzą z założenia, że w dobie internetu dziecko pewnie już wszystko wie i nie potrzebuje rozmowy na „te tematy”. Temat seksu wprawia w zakłopotanie(głównie rodziców :)) i dlatego bywa tematem tabu.

Tato, co to za gumka…?

Najgorsze, co możemy zrobić to unikać dialogu z dzieckiem na intymne tematy. Ucieczka od rozmowy na temat seksu i antykoncepcji może spowodować w nadchodzącej przyszłości niekorzystne skutki uboczne.Rozmawiaj z dzieckiem szczerze, najprościej jak to możliwe. Stwórz atmosferę zaufania, tak żeby pociecha miała pewność, że z każdym problemem może się do ciebie zwrócić. Często samo dziecko inicjuje dyskusję o rzeczach intymnych.

Jak rozmawiać z dziećmi o sexie

Kiedy rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Rozmawiaj z dzieckiem o seksie w sposób dla niego zrozumiały. Dostosuj słownictwo dotyczące organów płciowych do nazewnictwa które zna. Na początek można porozmawiać o charakterystycznych różnicach między kobietą a mężczyzną. Dobrze przy tej okazji wspomnieć nie tylko o różnicach anatomicznych, ale tez odmiennej psychice.
Im wcześniej zaczniesz rozmawiać z dziećmi o seksie, tym lepiej. Dziecko będzie wtedy świadome, co je czeka, jak zmieni się jego ciało czy psychika. Warto uspokoić je, że te zmiany są naturalne i że nie należy się ich bać. Nie będzie później przerażone zachodzącymi zmianami, bo będzie na te zmiany przygotowane.

Dostosuj rozmowę do wieku dziecka

Informacje dostosuj do wieku dziecka. Pamiętaj, by rozmawiając z z nim nie podchodzić do kwestii intymności jak do czegoś podejrzanego, z gruntu złego, czy grzesznego. Dobrze jest uświadomić, że jesteśmy seksualnymi istotami i seks jest pięknym doznaniem.
Zanim przejdziemy do tematu antykoncepcji, porozmawiajcie o tym, czym jest miłość, w kontekście fizycznym, ale też romantycznym. Jak znajdować odpowiedniego partnera, jak zachowywać się w stosunku do niego, czego oczekiwać od relacji z drugą osobą.

Jak bezpiecznie uprawiać seks?

Po takiej rozmowie możemy przejść do kolejnego etapu i poruszyć temat, jak bezpiecznie uprawiać seks. Co robić bu uchronić się przed zbyt wczesnym, niechcianym rodzicielstwem oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową

Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? – jesteś rodzicem a nie mędrcem


Rozmawiaj spokojnie, mów językiem prostym i rzeczowym. Unikaj moralizatorskiego tonu czy zastraszania dziecka konsekwencjami, jakie mogą wynikać z podjęcia współżycia seksualnego.
Jako odpowiedzialny rodzic, możesz omówić metody antykoncepcji lub wybrać się z dzieckiem do ginekologa, który fachowo objaśni zawiłości metod antykoncepcyjnych oraz pomoże dobrać najodpowiedniejszą dla nastolatka.
Takie rozmowy owocują w przyszłości. Uświadomiona młodzież wykazuje tendencje do podejmowania w życiu bardziej bezpiecznych i rozważnych decyzji. Nastolatkowie dzięki takim szczerym rozmowom podchodzą do własnej seksualności w sposób bardziej odpowiedzialny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x