ZDROWIE

Homeopatia to „magia” czy prawdziwa medycyna?

homeopatia
Autor O!

Metoda homeopatyczna opiera się na naturze holistycznej. Osobę definiuje się jest jako unikalną jednostkę, traktujemy jej ciało, umysł i emocje jako jedność. Weź pod uwagę, że większość środków homeopatycznych zawiera jedynie wodę lub dodatek cukru.

Homeopatia to medycyna rozcieńczona tysiąc razy?

Homeopatia w ostatnim czasie budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy uważają, że ma ona swoje zalety, natomiast przeciwnicy kategorycznie nie zgadzają się na metody, jakie proponuje. Homeopatia zaliczana jest do form medycyny niekonwencjonalnej, powstałej już w 1796 roku. Zwolennicy tej metody stosują ogromnie rozcieńczone substancje. W takiej formie mają leczyć choroby o symptomach podobnych do powodowanych przez te same substancje w stężeniach bardziej szkodliwych. 

Homeopatia oparta jest na założeniu, że substancje powodujące pewne symptomy u zdrowych osób podaje się w rozcieńczonej formie pacjentom wykazującym bardzo podobne objawy. Dlatego też środki homeopatyczne przygotowuje się przez sukcesywne ich rozcieńczanie. 

Czy homeopatia to medycyna?

Nie ma naukowych dowodów na jednoznaczne potwierdzenie skuteczności leczenia opartego na homeopatii.
Nie stwierdzono też, że taka forma jest szkodliwa dla zdrowia pacjenta, dlatego też nie jest zakazana. Zwolennicy homeopatii twierdzą, że organizm ma możliwości samoleczenia i jest w stanie, przy niewielkiej pomocy, samoistnie wyleczyć się z choroby. Niebezpieczne wydaje się jednak odrzucanie przez radykalnych zwolenników jakichkolwiek zaleceń lekarskich – takich, jak antybiotyki czy szczepienia profilaktyczne.
Istnieje również duża grupa ludzi, traktujących
homeopatię jako medycynę dodatkową, która nie rezygnuje z osiągnięć medycyny konwencjonalnej

przeciwnie, na odwrót, odpowiednio, zgodnie, mimo, pomimo, wątpliwie, w czasie, podczas, w trakcie,
na przykład, widocznie, najwyraźniej, na koniec, po pierwsze, najpierw, następny, co następuje, niegdyś, poprzednio,
natychmiast, niezwłocznie, co więcej, ponadto, stąd, więc, z tego powodu,
odtąd, jednak, jednakże, czyli, to znaczy (tzn.), identycznie,

Czy homeopatia jest bezpieczna dla zdrowia?

Metoda homeopatyczna opiera się na naturze holistycznej. Osobę definiuje się jest jako unikalną jednostkę, traktujemy jej ciało, umysł i emocje jako jedność. Weź pod uwagę, że większość środków homeopatycznych zawiera jedynie wodę lub dodatek cukru. Nie stwarzają one realnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Pojawiają się jednak doniesienia o niewłaściwym sporządzaniu leków homeopatycznych z toksycznych substancji, mogących przyczynić się do występowania niepożądanych objawów. 

Jak powstają środki homeopatyczne?


Zwolennicy
homeopatii i producenci polecają do stosowania preparaty o rozcieńczeniu osiągającym np. C200, co oznacza, że materiał wyjściowy jest rozcieńczony 1020 razy. Na tej podstawie obliczono, że w opakowaniach środków homeopatycznych prawdopodobnie nie znajduje się już żadna cząsteczka czynnej substancji. 

Badacze podkreślają, że brak jest jakichkolwiek podstaw do uznania homeopatii za dziedzinę medycyny. Teoria terapii opiera się na pojęciach i przesłankach, które nie znajdują potwierdzenia w faktach znanych nauce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x