PORADY

Wybór rasy psa, na co zwrócić uwagę?

Uśmiechnięta kobieta i pies - Jaką rasę psa wybrać i na co zwrócić uwagę

Jeśli zastanawiasz się, jaką rasę psa wybrać, skorzystaj z naszego poradnika. Znajdziesz w nim pytania, które musisz sobie zadać, nim podejmiesz decyzję.

Jeśli zastanawiasz się, jaką rasę psa wybrać, musisz wiedzieć, że decyzja nie może opierać się tylko na pierwszym wrażeniu i wyglądzie zewnętrznym. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, by życie z czworonogiem, przebiegało w przyjaznej atmosferze. Zanim zabierzesz się za poszukiwanie odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny psa, sporządź dokładną listę wymagań i oczekiwań. Najlepiej, gdy zrobisz to wspólnie, ze wszystkim domownikami.

Gdy nie wiesz, jaką rasę psa wybrać

Elementów, które musisz wziąć pod uwagę nie jest wiele, dlatego im poważniej do nich podejdziesz, tym lepszego wyboru dokonasz. Być może myślisz, że najważniejsze jest, by wiedzieć, jaką rasę psa wybrać. I masz rację, ale czy wiesz, jakie wymagania musi spełnić pies, który do niej należy? To właśnie nad nimi musisz się zastanowić i sprawdzić, czy na przykład bulterier, amstaf albo husky, będą w stanie im sprostać. Oto kilka z najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać.

W jakim miejscu, pies będzie spędzać najwięcej czasu?

Chodzi o przestrzeń mieszkalną, która może być zbyt mała dla dużego, albo bardzo ruchliwego psa. Niektóre psy najlepiej czują się w domu z ogrodem, mogąc w każdej chwili spędzać czas na wolnym powietrzu. Psy myśliwskie, pasterskie i duże, nie będą się czuć dobrze w małej przestrzeni, a zbyt mała dawka ruchu, może źle wpływać na ich zdrowie i poczucie komfortu. Jeśli mieszkasz w mieście, możesz zwrócić uwagę na psy rasy Yorkshire Terriera, Chihuahua, Bolończyka, Chińskiego Grzywacza, czy Pudla miniaturowego.

Z kim pies będzie mieszkał?

To ważne, czy w domu są małe dzieci, osoby starsze, rodzina jest liczna, a w domu często odbywają się spotkania towarzyskie. Dobrze dobrana rasa psa, działa stymulująca na najmłodszych członków rodziny. Rozwija w nich empatię i poczucie odpowiedzialności. Do najbardziej przyjaznych maluchom, należą psy rasy Cocker Spaniel.

Jaki tryb życia prowadzisz?

Czy w domu zawsze ktoś jest, czy przez większość dnia, pies będzie musiał być sam? A może nikt nie ma czasu na długie spacery? Nie wszystkie rasy psów, potrzebują solidnego wybiegania się. Jeśli jednak kupisz Siberian Husky, zrobisz mu krzywdę, trzymając go przez większość czasu w czterech ścianach. Z kolei Amstaff, dłuższy czas przebywając w samotności, może przejawiać zachowanie bardzo agresywne.

Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę przy wyborze psa?

Zastanawiając się, jaką rasę psa wybrać, koniecznie weź pod uwagę swoje możliwości finansowe, obecność innych zwierząt w domu, wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne, tolerancję na obcych w domu, swoje zamiłowania do podróży samochodem i inne, które dotyczą tylko ciebie.
Decydując się na psa, możesz dopasować psa do swoich preferencji, albo siebie dopasować do psa. Ta druga metoda jest rzadsza, ale też przez niektórych wybierana. Warto byś i ją wziął pod uwagę, ponieważ nawet wybór psa idealnie pasującego do twoich wymagań, nie zagwarantuje ci, że akurat ten konkretny pies, spełni je w 100%. Rasa nie wyklucza odchyleń od ogólnie przyjętych norm. Dlatego na pewno przyda się choćby mała elastyczność z twojej strony, na pewno jest wskazana i potrzebna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x