ZDROWIE

Narkotyki w rodzinie – gdzie szukać wsparcia?

Pomoc przy leczeniu narkomanii objawia się również skutecznymi metodami terapeutycznymi dla członków najbliższej rodziny.

Uzależnienie od narkotyków czy innych środków odurzających jest niestety coraz częstsze. Narkotyki w rodzinie, jak sobie z nimi poradzić, gdy coraz młodsi po nie sięgają.

Ślepo ufając swoim dzieciom potrafimy przeoczyć pierwsze symptomy uzależnienia. Zabiegani w codzienności spraw wiemy, że problemy z narkomanią, używkami są, ale nie u nas. Zaprzeczamy temu, co widzimy, nabieramy się na tłumaczenia: „że to tylko tak dla próby”

Co gdy jednak to nie „próba” i problem zostaje z nami. Jak poradzić sobie z narkomanem w rodzinie, gdzie szukać wsparcia?

Uzależnienie od narkotyków w rodzinie

Uzależnienie jest nie tylko bardzo trudne dla osoby uzależnionej, ale również dla bliskich i znajomych przebywających w jej otoczeniu. To rodzice, opiekunowie, rodzeństwo są na „pierwszej linii frontu”. Najczęściej starają się rozwiązać problem sami – za zamkniętymi drzwiami. Często izolując się od otoczenia.

Bywa to spowodowane „wstydem społecznym”, obawą przed niezrozumieniem ich problemu przez otoczenie.

pomoc przy narkomanii - zauważ problem

Ta izolacja często nie zdaje rezultatu. Rodzina bywa nie wystarczająca do walki z nałogiem. Odizolowanie, życie ciągle tylko problemem narkomanii jednego z członków rodziny, ma natomiast destrukcyjny wpływa na pozostałych jej członków.

Pomoc przy narkomanii – rodzice

Ten obecny lęk rodziców natychmiast uruchamia mechanizmy obronne, zmniejszające przeżywany uraz, takie jak minimalizowanie, zaprzeczanie, racjonalizacje. Opiekunowie wmawiają sobie, że ich dziecko bierze jedynie trochę substancji, które z pewnością nie wpływają na jego stałe uzależnienie od narkotyków.

Praca z rodzicami jest długofalowa. Psychoterapeuci uczestniczą w ich problemie od zgłoszenia się do poradni do wypisu z niej młodego pacjenta. Zdarza się, że samo dziecko nie uczestniczy w terapii, a rodzice wciąż uczęszczają na spotkania.

Pomoc przy narkomanii – gdzie jej szukać?

Szukając pomocy przy leczeniu narkomanii, warto zgłosić się do instytucji, które pomagają w wyleczeniu, takie jak punkty konsultacyjne. Jednostki prowadzone są najczęściej przez stowarzyszenia lub fundacje, ale też samorządy przy gminnych komisjach ds. uzależnień. W przypadku uzależnienia od narkotyków punkty tego rodzaju stanowią najczęściej pierwsze miejsce, w którym można uzyskać wstępną pomoc.

Warto wybrać się również do poradni ambulatoryjnej, która świadczy pomoc dla osób uzależnionych i ich rodzin. W poradniach pracują terapeuci ds. uzależnień, a także terapeuci-neofici, czyli osoby, które w przeszłości same były uzależnione od narkotyków, ale udało im się wyrwać z nałogu. Aktualnie chcą zatem pomagać innym w zdrowieniu poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem.

Pomoc w uzależnieniu – to szybkość Twojej reakcji

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, mogących świadczyć o uzależnieniu od narkotyków, warto jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Nieleczona narkomania pogłębia się, co sprawia, że wraz z upływem czasu coraz ciężej jest sobie z nią poradzić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x