ZDROWIE

Narkotyki w rodzinie – gdzie szukać wsparcia?

Autor O!

Pomoc przy leczeniu narkomanii objawia się również skutecznymi metodami terapeutycznymi dla członków najbliższej rodziny.

Uzależnienie od narkotyków czy innych środków odurzających jest niestety coraz częstsze. Narkotyki w rodzinie, jak sobie z nimi poradzić, gdy coraz młodsi po nie sięgają.

Ślepo ufając swoim dzieciom potrafimy przeoczyć pierwsze symptomy uzależnienia. Zabiegani w codzienności spraw wiemy, że problemy z narkomanią, używkami są, ale nie u nas. Zaprzeczamy temu, co widzimy, nabieramy się na tłumaczenia: „że to tylko tak dla próby”

Co gdy jednak to nie „próba” i problem zostaje z nami. Jak poradzić sobie z narkomanem w rodzinie, gdzie szukać wsparcia?

Uzależnienie od narkotyków w rodzinie

Uzależnienie jest nie tylko bardzo trudne dla osoby uzależnionej, ale również dla bliskich i znajomych przebywających w jej otoczeniu. To rodzice, opiekunowie, rodzeństwo są na „pierwszej linii frontu”. Najczęściej starają się rozwiązać problem sami – za zamkniętymi drzwiami. Często izolując się od otoczenia.

Bywa to spowodowane „wstydem społecznym”, obawą przed niezrozumieniem ich problemu przez otoczenie.

pomoc przy narkomanii - zauważ problem

Ta izolacja często nie zdaje rezultatu. Rodzina bywa nie wystarczająca do walki z nałogiem. Odizolowanie, życie ciągle tylko problemem narkomanii jednego z członków rodziny, ma natomiast destrukcyjny wpływa na pozostałych jej członków.

Pomoc przy narkomanii – rodzice

Ten obecny lęk rodziców natychmiast uruchamia mechanizmy obronne, zmniejszające przeżywany uraz, takie jak minimalizowanie, zaprzeczanie, racjonalizacje. Opiekunowie wmawiają sobie, że ich dziecko bierze jedynie trochę substancji, które z pewnością nie wpływają na jego stałe uzależnienie od narkotyków.

Praca z rodzicami jest długofalowa. Psychoterapeuci uczestniczą w ich problemie od zgłoszenia się do poradni do wypisu z niej młodego pacjenta. Zdarza się, że samo dziecko nie uczestniczy w terapii, a rodzice wciąż uczęszczają na spotkania.

Pomoc przy narkomanii – gdzie jej szukać?

Szukając pomocy przy leczeniu narkomanii, warto zgłosić się do instytucji, które pomagają w wyleczeniu, takie jak punkty konsultacyjne. Jednostki prowadzone są najczęściej przez stowarzyszenia lub fundacje, ale też samorządy przy gminnych komisjach ds. uzależnień. W przypadku uzależnienia od narkotyków punkty tego rodzaju stanowią najczęściej pierwsze miejsce, w którym można uzyskać wstępną pomoc.

Warto wybrać się również do poradni ambulatoryjnej, która świadczy pomoc dla osób uzależnionych i ich rodzin. W poradniach pracują terapeuci ds. uzależnień, a także terapeuci-neofici, czyli osoby, które w przeszłości same były uzależnione od narkotyków, ale udało im się wyrwać z nałogu. Aktualnie chcą zatem pomagać innym w zdrowieniu poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem.

Pomoc w uzależnieniu – to szybkość Twojej reakcji

W przypadku zauważenia niepokojących objawów, mogących świadczyć o uzależnieniu od narkotyków, warto jak najszybciej zgłosić się po pomoc. Nieleczona narkomania pogłębia się, co sprawia, że wraz z upływem czasu coraz ciężej jest sobie z nią poradzić.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Binance
13 dni temu

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x