ZDROWIE

Otyłość u dzieci – sposoby walki

otylosc-u-dzieci
Autor O!

Cztery sposoby na walkę z otyłością u dzieci. Badania wskazują, że problem z otyłością mają nie tylko dorośli. Już co piąte dziecko w wieku szkolnym choruje na nadwagę lub otyłość.

Badania wskazują, że problem z otyłością mają nie tylko dorośli. Już co piąte dziecko w wieku szkolnym choruje na nadwagę lub otyłość. Pamiętajmy, że dodatkowe kilogramy, które pojawiają się u dzieci to nie tylko podskórna tkanka tłuszczowa. To również otłuszczone narządy wewnętrzne.
Otyłość jest chorobą , która może prowadzić do rozwoju wielu innych chorób przewlekłych, a nawet skrócenia długości życia. Nadwaga i otyłość u dzieci spowodowane mogą być chorobą bądź też niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i brakiem ruchu. To od rodziców w dużej mierze zależy, jak zadbają o swoje dziecko przekazując mu właściwe wzorce zdrowotne i żywieniowe.

Cała rodzina

Ważne jest, aby w walce z otyłością u dzieci brała udział cała rodzina, a przede wszystkim rodzice. Uzyskanie trwałych efektów wymaga bowiem skorygowania sposobu żywienia oraz innych elementów stylu życia, np. aktywności fizycznej u wszystkich osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka. Uczestnictwo rodziny w jedzeniu tych samych posiłków czy aktywny udział w sporcie to ogromne wsparcie psychiczne dla dziecka. 

Regularność posiłków

Jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków (I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja) spożywanych w odstępach ok. 3 godzinnych; Ważne, by pomiędzy posiłkami dziecko piło tylko bezkaloryczne napoje. Skutecznym sposobem na otyłość jest także wyeliminowanie nawyku podjadania u dzieci łakoci w międzyczasie. 

Wyeliminowanie fast-foodów

kasza-dziecko
Dietetyczne śniadanie.

To niezbędny element każdego przypadku otyłości u dzieci. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę również tłuste przekąski, takie jak chrupki, chipsy, solone orzeszki czy krakersy. Dostarczają one sporej ilości niezdrowych, ukrytych tłuszczy. Można je zastąpić świeżymi, chrupiącymi warzywami (marchew, kalarepka), a także w ograniczonych ilościach: chrupkami kukurydzianymi, waflami ryżowymi lub niewielką ilością naturalnych orzechów.

Aktywność fizyczna

Spacer, zabawa w parku, ćwiczenia, wyprawa na basen to świetny pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu. Codzienna aktywność fizyczna jest tak samo ważna jak przestrzeganie zasad diety. W przypadku dzieci z nadwagą i otyłością aktywność jest konieczna do spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ważne, by dziecko samo wybrało formę tej aktywności, by wykonywanie ćwiczeń sprawiało mu przyjemność.

Otyłość u dzieci jak jej uniknąć

Zasady choć proste, to jednak zastosowane w praktyce przynoszą ogromne rezultaty. Wprowadzanie ich stopniowo to świetny sposób na otyłość. Warto się zatem przekonać i nie stresować dziecka rygorystycznym planem. Mówienie o „diecie” też wprowadza niepotrzebny stres i bunt młodego człowieka. Znacznie lepiej powiedzieć „zaczynamy się zdrowo odżywiać”. Odpowiednie podejście i traktowanie odchudzania jako wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych przynosi o wiele lepsze rezultaty, a dzięki temu zdrowie w życiu dorosłym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
binance
1 miesiąc temu

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x